Çiftçi borçları Meclis gündemine geliyor!

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçlarının yeniden yapılandırılabilmesi için verilen kanun teklifinin önümüzdeki hafta Meclis Genel Kurulundan geçeceğini söyledi.

Çiftçi borçları Meclis gündemine geliyor!
banner200

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, "KOBİ'lere ve Esnafımıza yönelik çalışmalardan sonra çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarımsal Kredi Kooperatifleri'ne olan borçlarına ilişkin yapılandırma imkanı Plan ve Bütçe komisyonundan dün akşam geçti ve söz konusu kanun teklifi tarafımızdan verildi. Önümüzdeki hafta Meclis Genel Kuruluna gelecek." dedi.

Savaş, şunları kaydetti:

"Düzenleme ile, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince kullandırılan tarımsal krediler yapılandırılacak. 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla takip hesaplarda izlenen söz konusu tarımsal kredi alacakları, maddenin yürürlüğe girdiği tarihi izleyen 3'üncü ayın sonuna kadar bankaya/kooperatife başvuruda bulunulması kaydıyla düzenlemede belirlenen kapsam ve şartlar çerçevesinde yapılandırılacaktır."

Düzenlemede belirlenen kapsam ve şartların şu şekilde oluştuğu öğrenildi

-Yapılandırmaya konu kredi borcu için, borcun vadesini takip eden tarihten yapılandırmanın yapıldığı tarihe kadar yüzde 11 oranında basit usulde faiz hesaplanacaktır. Borçlu tarafından bu tutarın yüzde 5'i ödenecektir. Aradaki fark, Hazine tarafından Ziraat Bankasına ya da Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine ödenir.

- Yapılandırmaya esas tutar, taksitlendirilirse ilk taksit, 2017 yılının Ekim ayı sonuna kadar, izleyen taksitler 2018 yılının Ekim ayından başlamak üzere her yıl toplam 5 taksitte ödenecektir. Taksitlere yıllık yüzde 11 oranında taksitlendirme faizi uygulanacaktır. Fakat yapılandırılan tutarın defaten ödenmesi halinde taksitlendirme faizi uygulanmayacaktır.


- Maddenin yürürlüğe girdiği tarihte, önceden yapılandırılmış olan ve ödemeleri devam eden borçlar talep edilmesi halinde bu düzenlemenin taksitlendirmeye ilişkin hükümlerinden kalan borçları için yararlanılabilecektir.

- Yapılandırma imkanından yararlanılması için dava açılmaması veya açılan davalardan vazgeçilmesi gerekmektedir.

- Düzenleme kapsamında yapılandırılan tarımsal kredilerin taksitlerinden birisinin vadesinde ödenmemesi durumunda, ödenmeyen tutar, taksit vadesinin bitiminden 90 gün içinde taksitlendirme faizi ile birlikte ödenmesi şartıyla yapılandırmadan yararlanma imkanı devam edecektir.

Kaynak: Timetürk

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muteselsil ve musterek kefalet
Muteselsil ve musterek kefalet - 5 yıl Önce

Sayin vekilim , borclar yapilandirlmasinin yaninda su kefaletin de kaldirilmasi kimse idemiyor herkes birbirinin ustune yikmaya calisiyor borcu ,benim ve bi arkadasin durumu oyle . Hacizlik olduk , yapilandirmanin yaninda herkes sahsina duaen borctan sorumlu olsun , biz odememize ragmen hacizlik olduk. Lutfen bi an once bu yasa gecsin

 müşterek kefalet
müşterek kefalet - 5 yıl Önce

Sayin vekilin borç yapılandırması yapılırken kefalet sorununun da çözülmesini talep ediyoruz. Çünkü bazı insanlar bu durumu kötüye kullanip kendine ait olan borcu ödemiyor. Bundan dolayı borç yapılandırmasi yapılırken kişi kendi borcundan sorumlu olmasını istiyoruz. Kendi borcumu ödediğim halde baska si yüzünden bana haciz geliyor. Sayın vekilim istiyorüz ki yasanın bu sekilde hemen geçmesi.

- 5 yıl Önce

sayın vekilim ben borcumu günü gelmeden ödedim tekrar kredi istedim vermediler peki şimdi bizim gibi lerin hali ne olacak

banner151

banner251