TZOB Başkanı Bayraktar: Toprağımız hobi bahçelerine heba edilmemeli TZOB Başkanı Bayraktar: Toprağımız hobi bahçelerine heba edilmemeli

Türkiye'nin farklı bölgelerinde hasadın başlamasıyla birlikte 2023 yılı buğday, arpa, mercimek, nohut biçim ve saman toplama fiyatları da belli olmaya başladı.  İşte 2023 yılı biçerdöver hasat ücretleri... 

Batman Biçerdöverler Derneği Başkanı Ahmet Eren, Batman, Kozluk ve Beşiri Ziraat Odası Başkanlarını kararı doğrultusunda hububat ve mercimek biçim fiyatlarının belirlendiğini söyledi.

BİÇERDÖVER FİYATLARI BUĞDAY VE ARPADA SULU TARIM 120 LİRA, KURU TARIM 110 LİRA, MERCİMEK 160 LİRA OLDU

Buna göre, buğday ve arpada sulu tarım arazilerinde dekar başına 120 TL, buğday ve arpada kuru arazide dekar başına 110 TL, mercimek ekili alanda ise dekar  başına 160 TL olarak açıklandı. Mercimek patoslu biçim fiyatı ise dekar başı 280 TL oldu.

SAMAN SATIŞ BEDELİ DE BELLİ OLDU!

Biçerdöver arkası 1 tonluk buğday saman bedeli römork başına 750 TL, biçerdöver arkası 2 tonluk saman bedeli 1.200 TL olarak belirlendiğini belirten Dernek Başkanı Ahmet Eren, şunları söyledi: “Hububatta biçer döver biçim fiyatlarını çevre illere göre belirledik. Geçen yıla göre fiyatlarda çok da artışa gidilmedi. Diyarbakır ovasındaki ücretler neyse biz de benzeri fiyat üzerinde durduk. Hasat mevsiminde çiftçilerimize bol kazançlı, verimli bir yıl diliyoruz.” 

MARDİN'DE KURU TARIM 70 LİRA, SULU TARIM 90 LİRA OLARAK AÇIKLANDI

Diğer yandan Mardin Ziraat Odaları, 2023 biçerdöver hasat fiyatlarını açıkladı. Buğday ve arpada kuru tarım arazilerinde dekar başına 70 TL, damlama, sulama ve yağmurlama sulamada dekar başına 90 TL, karık tapa ve salma sulama alanlarında dekar başına 110 TL olarak belirlendi.

MERCİMEK ALANLARI 90 TL, NOHUT EKİLİ ALANLAR İÇİN 80 LİRA AÇIKLANDI

Mercimek alanları için 90 TL, nohut ekili alanlar için 80 TL olarak açıklanan fiyatların yanı sıra saman satış ücretleri de belirlendi.Mardin'de ziraat odaları bu yılın biçerdöverlerin hasat biçme fiyatlarını açıkladı.

Mardin'de hasat sezonun başlamasıyla merkez Artuklu, Nusaybin, Mazıdağı, Savur, Midyat, Derik ve Ömerli ilçe Ziraat Odaları Başkanları tavsiye niteliğindeki 2023 yılı biçerdöver biçim fiyatı kararını duyurdu.

Belirlenen buğday ve arpada kuru tarım arazilerinde dekar başına 70 lira, buğday ile arpa damlama, sulama ve yağmurlama sulamada dekar başına 90 lira, buğday ve arpa ekili olan karık tapa ve salma sulama alanlarında dekar başına 110 lira oldu.

SAMAN TOPLAMA BEDELİ 450 LİRA OLARAK AÇIKLANDI

Mercimek alanlar için 90, nohut ekili olan alanda ise biçerdöver fiyatı dekar başına 80 TL olarak açıklandı. Saman satış ücretleri ise, biçerdöver arkası 1 tonluk buğday saman bedeli römork başına 750 TL, biçerdöver arkası 2 tonluk buğday saman bedeli römork başına bin 150 TL, biçerdöver arkası 1 tonluk arpa saman bedeli römork başına 650 TL oldu. Traktör arkası saman toplama bedeli de 450 TL olarak belirlendi.