Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi. Kirişçi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültenin Fen Bilimleri Enstitüsünde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesinde tamamladı.

Kirişci, Tarım ve Köyişleri Bakanlığında teknik eleman olarak çalıştı, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde öğretim üyesi olarak ders verdi.

1995'te doçent, 2001'de profesör olan Kirişci, bir kısmı yabancı dilde olmak üzere, çok sayıda makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı.

Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlenen Kirişci, 22'nci dönemde AK Parti'den Adana Milletvekili seçildi. Aynı dönemde Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Üyesi olarak, Başkanvekilliği görevini yürüten Kirişci, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu ve 23'üncü dönemde aynı göreve yeniden seçildi.

Kirişci, Resmi Gazete'nin 4 Mart 2022 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Tarım ve Orman Bakanı oldu. Kiriş, 14 Mayıs 2023'te yapılan milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kahramanmaraş'tan Ak Parti Milletvekili seçildi. 3 Haziran 2023'te açıklanan yeni kabinede görevini İbrahim Yumaklı'ya devretti. 

Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.