Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli oldu. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 10 Kasım 1973'te İzmir'de doğdu. TBMM'de Manisa milletvekili olarak 4 dönem görev alan merhum Ekrem Pakdemirli'nin oğludur.

Üniversite eğitimini, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde bitirdikten sonra Başkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans, Celal Bayar Üniversitesi'nde İktisat Doktora çalışmalarıyla tamamladı.

Çalışma hayatı boyunca gıda, teknoloji ve otomotiv alanında serbest girişimcilik yapan Pakdemirli, çeşitli şirketlerin kuruluşunda bulundu ve bir kısmının yöneticiliğini yaptı. Bunun yanı sıra kariyeri süresince Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşunda yer alan bir seramik firması ve halka açık bir gıda firmasının Genel Müdürlük görevlerini üstlendi.

Çok uluslu bir şirket olan McCain Foods şirketinde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 

Albaraka Türk Katılım Bankası ve BİM A.Ş.'de Yönetim Kurulu üyeliklerinde, Sosyal sorumluluk hassasiyetiyle Tarkem Tarihi Kemeraltı A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği'nin yanında, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliği'ni ve Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Üyeliği'nde bulundu. 

Bekir Pakdemirli, 2013-2018 yılları arasında Turkcell Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 

10 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Tarım ve Orman Bakanı olarak görevlendirilen Bekir Pakdemirli, 4 Mart 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile af talebi kabul edilerek görevden alındı. 

Pakdemirli, evli ve dört çocuk sahibidir.