Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütülen "Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği" projesi dağıtım törenleri Ortaca, Menteşe ve Milas'ta gerçekleştirildi. Üç günde toplam bin 300 koyun ve 52 koç sahiplerine teslim edildi.

İl Tarım Müdürü Barış Saylak, Muğla'da iki yıl devam edecek projenin ilk yılında 4 bin koyun ve  160 koç adayını, kadın üreticilere teslim ettiklerini belirterek, proje sonunda Muğla'da bin kadın üreticiye 10 bin koyun 400 koç dağıtımı gerçekleştirmiş olacaklarını açıkladı.

Ortaca, Menteşe ve Milas İlçelerinde yapılan törenlere Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı. İlk tören Ortaca'da gerçekleştirildi. Seydikemer Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinden 60 kadın üreticiye koyun ve koç adayı dağıtıldı.

Menteşe'de gerçekleştirilen törene Ula, Marmaris, Menteşe ve Yatağan ilçelerinden 40 kadın üretici katılırken, Milas'taki dağıtım töreninde ise Bodrum ve Milas ilçelerinden 30 kadın üretici, küçükbaş hayvanlarını teslim aldı.

2022'DE 400 KADIN ÜRETİCİYE 4 BİN KOYUN VE 160 KOÇ DAĞITILDI

Belediyeden çiftçiye kışlık sebze fide desteği! Belediyeden çiftçiye kışlık sebze fide desteği!

"Kadın Dayanışması ile Koyun Yetiştiriciliği" projesinin, Muğla'da imece usulü çalışmanın ve kadın dayanışmasının en güzel örneklerinden biri olduğunu belirten İl Müdürü Barış Saylak "Hayvancılık Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle başlattığımız bu projede 2 yılda bin kadına 10 bin koyun ve 400 koç dağıtımını hedefledik. Projemizin ilk etabında 270 kadın üreticimize 2 bin 700 koyun ve 108 koç adayı dağıtımını gerçekleştirdik. İkinci etabımızda ise 130 kadın üreticimize bin 300 koyun ve 52 koç adayı dağıtımını daha yaparak 2022 yılında toplam 400 kadın üreticimize 4.000 koyun ve 160 koç  teslim etmiş olacağız." dedi.

22 MİLYON BÜTÇELİ PROJENİN GELİRİNİN 90 MİLYON TL OLMASI BEKLENİYOR

İl Müdürü Barış Saylak konuşmasına şöyle devam etti: "Hedefimiz, ilimiz genelinde 2 yılda bin kadın yetiştiricimize 10 bin koyun ve 400 koç dağıtımı yaparak kadınlarımızın eliyle bu sürüleri çoğaltmaktır. Proje süresince doğan dişi yavruların en az %50'sini ellerinde tutarak proje sonunda (5 Yıl) yaklaşık %50'lik artış ile üretici başına 34 anaç varlığına ulaşılması hedefliyoruz. Proje sonunda dağıtımı yapılan 10.000 anaç hayvan sayısı yaklaşık 30.000 adede çıkmasıyla  22 milyon bütçeli projenin gelirinin 90 milyon olması bekleniyor."

Projenin sahada 5 yıl boyunca takipçisi olacaklarını ifade eden Barış  Saylak, projenin kadınların eliyle bereketleneceğini ve çoğalacağını söyledi.