" />

Yerli et fiyatları 5 lira arttı!

Yeni Şafak'ta yer alan haberde, şarbon korkusuyla ithal ete ilginin azaldığı ve karaborsacıların hareketlendiği kaydedildi. Murat Palavar'ın imzasıyla yayımlanan haberde, "Yerli etteki yüksek talep artışını ranta dönüştürmek isteyen karaborsacılar, fiyat artışı yapmak için harekete geçti" ifadesi kullanıldı.

Yerli et fiyatları 5 lira arttı!
banner282

İthal ete ilginin azalması gözleri yerli üretime çevirirken, yerli etin fiyatı son bir haftada 5 TL arttı. Fırsatçılar, önümüzdeki haftada 5 TL'lik yeni bir zam için fırsat kolluyor.

Piyasadaki hayvan varlığı ile fiyat belirleme gücüne sahip firmalar, yerli ete bir hafta içinde 5 TL zam yaptı. Önümüzdeki haftalarda da 5 TL'ye varan fiyatlarda yeni bir artırım planı yapılıyor. Fırsatçılar yüzünden et toptancılarında dana karkas kemikli etin fiyatı 27.5 TL'den 34-35 TL aralığına geldi. Kasaplarda kıymanın fiyatı ise 45-47 TL aralığına yükseldi.

Vatandaşın ucuz et ihtiyacını karşılamak için devletin başlattığı et ithalatı, kur oynaklığıyla oluşan fark nedeniyle bir süredir sübvanse ile yürüyordu. Böylece 3.80-4 euro arasında yapılan ithalat 20 TL'nin altına geliyordu. Şu anda kur farkı ile oluşan maliyet 30 TL'ye kadar çıktı. Kur farkına ilave şarbon hastalığı ile gelen ithal et korkusu ise devletin ucuzlatılmış et organizasyonuna darbe vurma ihtimali taşıyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yeni Şafak gazetesi
Yeni Şafak gazetesi - 3 yıl Önce

Ne oldu yeni Şafak çok mu zoruna gitti yerli etin karkas kesim fiyatının artması , sizde sanırım ithalat lobisinin içerisindesiniz, hiç gelib küçük aile üretici lerine sordunmu nasıl üretim yapılıyor diye bir yılda üretim ile alakalı bütün girdiler neredeyse yüzde yüz arttı ve ülkenin bütün üreticisi neredeyse battı, bu ülkede stokcular zenginler ağalar ,ama biz küçük aile işletmeleri zar zor borç batağına sablanmis ayağa kalkmak için çaba sarf ediyoruz, haber yaparken lütfen çok düzgün bir şekilde yapın önce ülkenin bütün üreticisine bir sorun sorusturun köylere gidin ne haldeler ondan sonra haber yapın

- 3 yıl Önce

Tarımı tarımcı yönetmeliği sürece ülke kaybetmeye mahkum

Bilinçsiz haber yapıyorsunuz
Bilinçsiz haber yapıyorsunuz - 3 yıl Önce

Öncelikle geçen yıl et

banner151