" />

Ülkeye 8 yılda 370 bin ton kaçak et girdi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “2008-2016 yılları arasında kolluk kuvvetlerince ülkemiz sınırlarından yasadışı yollarla girerken ele geçirilen et ve et ürünleri miktarı 370 bin tondur" dedi.

banner247
Ülkeye 8 yılda 370 bin ton kaçak et girdi!
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun kaçak et ve et ürünlerine ilişkin yazılı soru önergesine cevap verdi.

Bakan Çelik, verilen soru önergesi hakkında şunları söyledi:

"2008-2016 yılları arasında kolluk kuvvetlerince ülkemiz sınırlarından yasadışı yollarla girerken ele geçirilen et ve et ürünleri miktarı 370 bin tondur. Bakanlığımızca hazırlanan ve 2016 Ekim ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşılan Milli Tarım Projesi ile tarımda yapısal sorunların giderilmesi, planlı üretime geçilmesi, tarımsal ithalatın azaltılarak ihracatımızın artırılması ve tarımsal hasılamızın artırılması amaçlanmaktadır.

Milli Tarım Projesi kapsamında hayvancılıkta yerli üretimi destekleme modeli uygulamaya geçecektir. Bu kapsamda; Mera Hayvancılığı Yetiştirici Bölgeleri, Damızlık Düve Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Koç-Teke Üretim Merkezleri Kurulması, Damızlık Manda Üretim Merkezleri Kurulması ve Hastalıktan Ari Bölgelerin Genişletilmesi Projeleri yürütülecektir.

Bakanlığımızca başlatılan yeni projeler ve mevcut çalışmalar kapsamında hayvancılığa önemli destek ve teşvikler sağlanması, hayvancılığın geliştirilmesi, verim ve kalitenin arttırılması planlanmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda hayvancılık sektörünün gelişmesi ile birlikte istihdam artışına da katkı sağlanmış olacaktır."

YORUM EKLE
banner151