Hükümetten et fiyatlarına müdahale

ana etindeki fiyat artışlarına karşı, koyun ve keçi tüketiminin artırılması için harekete geçildi.

Hükümetten et fiyatlarına müdahale
banner200
banner217

Hazırlanan kamu spotları ile koyun-keçi eti tüketimi özendirilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et spekülasyonlarına karşı "koyun ve keçilerle" mücadele edecek. Sabah gazetesinden Burcu Çalık'ın haberine göre, dana etinde yaşanan fiyat artışları nedeniyle bir dizi yeni önlemi hayata geçirecek olan bakanlık, vatandaşları koyun ve keçi eti tüketmeye özendirmek için çalışmalara başladı.

FİYATLARA GÜNLÜK TAKİP
Et fiyatlarında yaşanan spekülatif artışlarla mücadele edebilmek amacıyla fiyatların Türkiye genelinde günlük takibini yapan, tüketiciyi yüksek fiyatlara karşı korumak için Gıda Komitesi kuran bakanlık, vatandaşları koyun, keçi eti tüketmeye özendirecek yeni bir kampanyayı da başlatma kararı aldı. Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek bu kampanyada Anadolu'nun bin yıllık "koyun" geleneği yeniden hatırlatılacak.

KAMU SPOTLARI TAMAM
Koyun, keçi eti tüketiminin artırılması için ekranda dönmeye başlayacak kamu spotlarını hazırlayan Bakanlık, habere göre koyun ve keçiler için "damağa tat, bedene sıhhat, sofraya hayat verir" sloganını kullanacak. Kamu spotlarında koyun, keçi etinin meralardan sofraya gelen en sağlıklı lezzet ve Anadolu'nun bin yıllık geleneği olduğu, bedene sıhhat verdiği belirtilecek. Seminerler, bilgilendirme toplantıları ve televizyon programları ile koyun ve keçi eti yemenin sağlıklı olduğu belirtilecek.

ÇÖZÜM SÜRECİ KOYUN VARLIĞINI ARTIRDI
Hükümetin çözüm süreci çerçevesinde yürüttüğü politikalar küçükbaş hayvan varlığına da olumlu katkılar sağladı. Meraların hayvancılığa açılması ile 2009'da 26 milyon olan küçükbaş hayvan varlığı 2014'te 41 milyona çıktı. Bunların 31 milyonunu koyun, 10 milyonunu ise keçiler oluşturuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
müdahale
müdahale - 5 yıl Önce

Bu müdahalenin fiyatlarahiç bir etkisi yoktur,
Mayıs 2015 de nisan ayına göre fiyatlar %5 daha artmıştır,fiyatların gerilemesi de yakın zamanda ithalat ile müdahale edilmedikçe imkansızdır.

banner151