TARIMDAN HABER ÖZEL / Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Artvin’de belirlenen havzalarda 2023 yılında desteklenecek ürün listelerini yayınladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında, ülkemizde arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden, insan beslenmesi - sağlığı ve hayvansal üretim açısından önemli 21 üründe (buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytin-zeytinyağı, patates, soğan (kuru) ve yem bitkileri) mazot-gübre, sertifikalı tohumluk kullanım, fark ödemesi, yem bitkileri, fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları yürütülüyor.

Artvin Tarım İl Müdürlüğünden destek icmalleri ile ilgili duyuru! Artvin Tarım İl Müdürlüğünden destek icmalleri ile ilgili duyuru!

2023 üretim yılında Tarım Havzalarında desteklenecek ürünlerin belirlenmesi amacıyla; iklim, toprak, topoğrafya, su kısıtı, istatistiki veriler, ekim nöbeti ve il/ilçe müdürlükleri ile STK önerileri birlikte değerlendirilerek ürün listeleri oluşturuluyor.

Buna göre Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Artvin’de 9 havza bulunurken, bu havzalarda desteklenecek ürünler belli oldu.

Artvin-Ardanuç: Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Mısır (Dane), Patates, Soğan (Kuru), Yem Bitkileri

Artvin-Arhavi: Çay, Fındık, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Artvin-Borçka: Çay, Fındık, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Artvin-Hopa: Çay, Fındık, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Artvin-Kemalpaşa: Buğday, Çay, Fındık, Mısır (Dane), Yem Bitkileri

Artvin-Merkez: Buğday, Kuru Fasulye, Mısır (Dane), Patates, Yem Bitkileri, Zeytin - Zeytinyağı

Artvin-Murgul: Fındık, Kuru Fasulye, Mısır (Dane), Patates, Yem Bitkileri

Artvin-Şavşat: Buğday, Kuru Fasulye, Mısır (Dane), Patates, Yem Bitkileri

Artvin-Yusufeli: Arpa, Buğday, Çeltik, Kuru Fasulye, Mısır (Dane), Patates, Yem Bitkileri, Zeytin – Zeytinyağı

artvin destek