Gümüşhane’de Arı Sütü Eğitimi

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Arı Yetiştiricileri Birliği koordinasyonuyla yürütülen 'Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi' kapsamında arıcılara eğitim verildi.

banner255
Gümüşhane’de Arı Sütü Eğitimi
banner200

Gümüşhane'de arı ürünlerinde çeşitliliği artırmak amacıyla yürütülen Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında 2016 yılı içerisinde yapılan eğitimlerden olan Arı Sütü Üretimi konulu eğitim çalışmasının teorik eğitiminin ardından Gümüşhane Tarım İl Müdürlüğü bahçesinde arıcılara yönelik olarak iki günlük uygulamalı eğitim düzenlendi.

Bu kapsamda arıcılara yönelik uygulamalı eğitim iki arılı kolonilerde gerçekleştirilip, uygulamalı eğitimde başlatıcı koloni hazırlama, yüksük kalıbı hazırlama, larva transferi, transfer edilen yüksüklerin bitici koloniye aktarılması ve hasat edilerek muhafazası konuları üreticilere anlatıldı.

Ayrıca bu proje kapsamında bal, polen, arı sütü, ana arı ve propolis üretiminin yaygınlaştırılması ve koloniden elde edilen ürün çeşitliliğinin artırılarak elde edilen gelirin artırılması konularında da arı üreticilerine detaylı bilgiler verildi.

YORUM EKLE
banner151

banner251