Burdur'da arıcılık çalıştayı sona erdi

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği öncülüğünde, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğrenci Topluluğu IVSA ile birlikte organize edilen “Arı Çalıştayı ” 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde Burdur’da başarıyla gerçekleştirildi.

Burdur'da arıcılık çalıştayı sona erdi
banner200

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ender Yarsan, arı çalıştayı hakkında şu bilgileri verdi.  

"Çalıştay; teorik ve uygulamalı bir eğitim şeklinde planlanmıştır. Çalıştayın Teorik kısmı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Konferans Salonunda yapılmıştır. Çalıştayın açılışında Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hakan Öner bir konuşma yaparak, Arıcılığın Veteriner Hekimliği mesleğindeki yerini işaret etmiş ve bu yönüyle de Çalıştayın önemini vurgulamıştır.

Teorik Eğitim kapsamında; Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ender Yarsan “Arı Hastalıklarında İlaç Kullanımı ve Kalıntı Sorunu”; Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Dr.Öğr. Üyesi Zafer Usta “Arı Yetiştiriciliği ve Arı Irkları”; Prof.Dr. Yakup Yıldırım “Viral Arı Hastalıkları”; Dr.Öğr. Üyesi Erhan Keyvan “Arı Ürünleri” konularında Sunum yapmışlardır. Teorik eğitime; Fakülte Dekanı, Dekan yardımcısı; Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği yönetimi, Öğretim Üyeleri, Burdur İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Öğrenciler ve konuklardan oluşan yaklaşık 100 kişilik bir katılım olmuştur. 

Başarıyla tamamlanan Teorik eğitimin ardından Çalıştayın Uygulama kısmı da Burdur İlinde Arıcılık faaliyetleri yapan bir işletmede gerçekleştirilmiştir. Uygulama eğitimi Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Elemanı Dr. Sedat Sevin tarafından yapılmıştır. Bu kapsamda öğrencilere arıcılık faaliyetleri, arı ürünleri, arıcılık malzemeleri gibi konularda kapsamlı uygulamalı eğitim verilmiştir. Pratik kısım da Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğrencilerinde oluşan 25 kişilik bir katılımla tamamlanmıştır. 

Mesleğimizin önemli bir uğraşı alanı olan Arıcılık konusunun işlendiği ve öğrencilerimiz için de son derece faydalı olacağına inandığımız bu Çalıştay’ın düzenlenmesinde emeği geçenlere, katkı ve katılım sağlayanlara, desteklerinden dolayı Teknovet İlaç Firmasına içtenlikle teşekkür ediyoruz.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251