Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, her yıl yaşanan ölümlü vakalarla gündeme gelen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) riskinin yaz aylarında piknik sezonunun açılmasıyla beraber artması nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Arazide olan üreticilerimiz ve piknik alanlarına giden vatandaşlarımızı kene ısırmalarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran İl Tarım ve Orman Müdürü Emine Sever, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının (KKKA) yüzde 10 ile 40 arasında seyreden ölüm vakasıyla sonuçlandığına vurgu yaptı. 

İl Müdürü Emine Sever: “Yüksek ölüm oranına sahip KKKA vakalarında mevsim itibari ile risk yüksek boyutta. Arazide tarımsal ve hayvansal üretim gerçekleştiren çiftçilerimize İl Müdürlüğümüz öncülüğünde, İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gerekli uyarılar ve bilgiler verilmektedir. Üreticilerimizden herhangi bir kene ısırığı durumunda en yakın sağlık kurumuna gitmelerinin yanında Tarım Müdürlüklerine de vaka bildirimi yapmalarını istiyoruz. Ekiplerimizce gerekli ilaçlama çalışmaları da süratle yerine getirilecektir” dedi.

Anne Babalar Dikkat!

Yaz aylarında riski arttıran diğer bir faktöründe piknik alanlarına giden vatandaşlar olduğunu anlatan İl Müdürü Sever, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Havaların güzelleşmesiyle birlikte doğal olarak vatandaşlarımız piknik ve mesire alanlarına kendilerini attı. Kene ısırmasının tespit edilmesinde özellikle anne babaların küçük çocuklarının vücutlarını kene ısırığı konusunda detaylı olarak incelemelerini istiyoruz. Hızlı bir seyir izleyen viral ve hemorajik (kana yayılan) bir hastalık olan KKKA’ nın erken teşhis edilmesi çok önemli.”

Vaka ihbarlarının hastalığın konağı ve yayılmasının ana kaynağı olan kenelerin ilaçlanması açısından çok önemli olduğuna işaret eden İl Müdürü Sever: “Kene tarafından ısırılan vatandaşlarımızın en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna giderek Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerine de vaka ihbarında bulunmalarını istiyoruz. İl Müdürlüğü olarak kırsalda ve şehirde ihbarların değerlendirilmesi konusunda hazırlıkları tamamladık.” dedi. 

Keneye Karşı Lavanta Yağı

KKKA hastalığının yayılmasının ana etkeninin keneler olduğuna dikkat çekerek, vücudun tamamını örten ve açık renkli giysiler giyilmesi gibi önleyici fiziksel tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Sever, yapılan araştırmalara göre araziye çıkılmadan önce lavanta ve kekik yağı gibi keneleri uzak tutan kokuların sürülmesinin de kene ısırması riskini azalttığını ifade etti.