Üreticiler haftalardır pancar alım fiyatlarının açıklanmasını beklerken, Türkşeker, konuyla ilgili sessiz sedasız bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 16 polar şeker için pancar baz alım fiyatının 336 TL olarak belirlendiği kaydedildi. Üreticilerin, beklentilerin çok altında kalan bu fiyata tepkisi gecikmedi. 

Ak Partili yazar buğday fiyatları üzerinden öyle bir hesap yaptı ki çiftçi küçümsenmeyecek oranda kar ediyor! Ak Partili yazar buğday fiyatları üzerinden öyle bir hesap yaptı ki çiftçi küçümsenmeyecek oranda kar ediyor!

2020 yılı pancar alım fiyatları beklentilerin çok altında kaldı. Üreticilerin tepkisinden çekinildiği için Türkşeker fiyatı, sessiz sedasız yaptığı yazılı açıklama ile duyurdu. Geçen yıl fiyatlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanırken, bu yıl yazılı bir açıklama ile duyurulması dikkat çekti. Türkşeker’in yaptığı yazılı açıklamanın altına Genel Müdürün imzası bile yer almadı. 

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"2020 yılı ürünü şeker pancarı baz alım kesin fiyatı

2020 yılında şirketimiz ile üreticiler arasında akdedilen şeker pancarı üretim sözleşmesi kapsamında üretilen yüzde 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 ton A kotası şeker pancarı baz alım kesin fiyatı 336 TL olarak belirlenmiştir. 

Belirlenen bu fiyat aynı zamanda 2021 yılı ürünü şeker pancarı baz alım avans fiyatı olarak uygulanacaktır. 

Üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli mahsul yılı geçirmelerin temenni eder açıklanan bu fiyatın hayırlı uğurlu olmasını dileriz."

AÇIKLANAN FİYATLARA ÜRETİCİNİN TEPKİSİ GECİKMEDİ

Pancar fiyatları sessiz sedasız açıklanırken, üretici açıklanan fiyata sosyal medyadan tepki gösterdi.