Giresun Tarım İl Müdürlüğü, 2018 yılı buzağı desteği ödemelerine ilişkin olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, yetiştiricilerin desteklerden yararlanması için şu bilgilere yer verildi:

"Hayvancılık Desteklemeleri Uygulama Tebliği kapsamında yapılacak olan 2018 yılı buzağı desteklemesinde, programlı aşılarının tamamlanması, Türkvet ve e-ıslah kayıtlarının yapılması şartıyla 2018 yılı doğumlu her buzağı desteklemeden yararlanacak.


Buzağı destekleri Aralık'ta ödenecek! Haber için tıklayın...


Buzağı desteklemesinden yararlanmak için, soykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiriciler ise şahsen veya üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütleri aracılığıyla il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilecek.

Buzağı Desteklemesi için 1'inci Dönem başvuruları 2 Temmuz 2018 de başlamış olup, 31 Ağustos 2018 tarihine kadar devam edecek. 1'inci dönem 2018 yılı içerisinde doğan, Türkvet ile E-Islah sistemlerine kayıt edilmiş ve programlı aşıları (Şap, Brusella,) tamamlanmış buzağılar yararlanabilecek.

DESTEK İŞLETMEYE ÖDENECEK

Destekleme buzağının doğduğu işletmeye ödenecek olup, doğduğu işletmede 120 günü tamamlama şartı aranacak.

1'inci dönem desteklemeye müracaat eden yetiştiricilerin, 2'nci dönem için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yok. Bir defa yapılan müracaat, sonraki dönem destekleme başvuruları için de geçerli olacak.


Buzağı destekleriyle ilgili önemli açıklama! Haber için tıklayın...


Destekleme kapsamında, önsoykütüğüne kayıtlı yetiştiricilere buzağı başına 550 TL, soykütüğüne kayıtlı ve Birlik aracılığıyla müracaat eden yetiştiricilere buzağı başına 700 TL, döl kontrolü kapsamındakiler için ise buzağı başına ilave 50 TL ödeme gerçekleştirilecek.

Tebliğe göre "buzağıların zamanında küpeletilmesi, Türkvet ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirilmesi, programlı aşılarının yaptırılmasından" yetiştiriciler sorumlu olacak.

Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticiler; il merkezinde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüklerine, ilçelerde ise Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine başvurabilecek."