Taşoluk, Örencik, Alıçören köylerinde yapılan Tarla Kontrollerinde Yemeklik Patatesin yerli çeşitlerin çiçeklenme başlangıcında olduğu ve Ekmeklik Buğdayın da olgunlaşma ve dane doldurma döneminde olduğu görüldü. Bitki gelişimleri fizyolojik olarak incelendiğinde bitki gelişimlerinin gayet güzel olduğu görüldü.

Bolu Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet MURAT yaptığı açıklamada; "İlimizde Yerli ve Milli Buğday ve Patates çeşit denemeleri devam ediyor. 2020 yılında ilimizde yaklaşık 10 Dekar alanda 2 çiftçi ile Yerli ve Milli Buğday çeşitlerinin yanı sıra 3 Dekar alanda da Yerli ve Milli Patates çeşitlerinin ekiminin gerçekleştirdik. Düzenli olarak Tarla Kontrolleri kurumumuzca yapılmaktadır. Yerli ve Milli çeşitlerimizin ekiminden günümüze kadar olan gelişmesi memnuniyet verici olmakla birlikte çeşit denemelerimiz devam edecektir.

İlimiz, patates üretiminin ülkemizdeki lokomotif illerinden biri konumundadır. Yemeklik patates olarak yaklaşık 50.000 Dekar alanda üretim yapan ilimiz, Patates üretimi için de uygun coğrafya, iklim ve toprak yapısına sahip başta gelen iller arasındadır. İlimiz kurak alanlarında ağırlıklı olarak yetiştirilen hububatta ise yerli ve milli yeni çeşit demonstrasyonlarımız devam etmektedir. Önder çiftçilerimize ait alanlarda yaptığımız demonstrasyonlarla ilimize en uygun çeşitlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Araştırma Enstitülerinden temin edilen 2 buğday tohumunun ekimi sonbaharda gerçekleştirilmişti.

Dane olum dönemine girdiğini gördüğümüz buğdaylardaki verimin geleneksel olarak daha evvelden beri ekimi yapılan çeşitlerden daha üstün verimde olmasını beklemekteyiz. Üreten Bolu’nun üreten çiftçilerine sunacağımız alternatifler ile verim, çeşitlilik ve kazanç anlamında üreticilerimizin memnuniyetini ön planda tutuyoruz. Bu bağlamda emeği geçenlere teşekkür ediyor, bereketli ve kazançlı bir sezon olmasını diliyorum” dedi.