Bolu'da büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara yönelik aşı ve kontrol çalışmaları aralıksız devam ediyor. 

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat, “İlimizde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımıza yönelik aşı çalışmaları pandemi süreci de dahil olmak üzere ara vermeksizin devam etti. Yaşadığımız pandemi süreci de gösterdi ki hayvan sağlığı ve insan sağlığı ayırt etmeksizin ehemmiyetle üzerinde durmamız gereken bir konudur. Hayvan sağlığı eşittir insan sağlığı düşüncesi ile hareket eden bakanlığımız aşı çalışmalarını aralıksız sürdürerek olası zoonoz hastalıklara karşı hayvanlarımızı dolasıyla da insanlarımızı koruma faaliyetlerini sürdürmektedir.  

Ülke hayvancılığının en temel sorunları: Beslenme ve beslenmeye bağlı hastalıklar - 1 Ülke hayvancılığının en temel sorunları: Beslenme ve beslenmeye bağlı hastalıklar - 1

Aşı çalışmalarımız kapsamında her yıl şap, çiçek, ,şarbon, brucella, mavi dil, koyun keçi vebası ve kuduz hastalıklarına karşı ilimizde bulunan yaklaşık 130 bin büyükbaş ve 120 bin küçükbaş olmak üzere 250 bin hayvan varlığımıza programlı ve düzenli olarak konum ve sayı ayırt etmeksizin aşı ve kontrol uygulamaları yapmaktadır. Bunun yanında küpeleme faaliyetleriyle de hayvan varlığımızı kayıt altına almaktadır. Üreten Bolu'nun üreten çiftçilerine bol ve bereketli kazançlar dilerim" dedi.