5 Nisan 2023 Resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle  asrın felaketinin yaşandığı 11 ilde sertifikalı tohum desteği %100 artırıldı. Yayımlanan kararnameyi Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi twitter hesabından duyurdu.

Değişiklikle, sertifikalı tohum kullanım desteklerine ilişkin düzenlemeye gidildi.

Çiftçiye 1 milyar 879 milyon lira destek ödemesi! Hangi destekler ödenecek? Çiftçiye 1 milyar 879 milyon lira destek ödemesi! Hangi destekler ödenecek?

Buna göre, 6 Şubat'ta meydana gelen depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen yerlerde, yurt içinde üretilip sertifikalandırılan tohumu kullanarak 2023 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı arazilerinde ekim ve dikim (2022 yılı güzlük ekim/dikim ile 2023 yılı ilkbahar/yazlık ekim/dikim) yapan çiftçilere mevcut Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen birim destekleme miktarları yüzde 100 artırılarak ödenecek.

Mevcut Karar'a göre, sertifikalı tohum desteği dekar başına arpa, buğday, çavdar, çeltik, tritikale ve yulafta 50 lira, aspirde 10 lira, fiğ, korunga, soya, yem bezelyesinde 45 lira, kolzada 30 lira, kuru fasulye ve mercimekte 60 lira, nohutta 50 lira, patateste 200 lira, susamda 8 lira, yer fıstığında 34 lira ve yoncada 60 lira olarak ödeniyor.

YERALTI SULARININ YETERSİZ OLDUĞU BÖLGEDE AYÇİÇEĞİ EKİMİNE 135 LİRA TOHUM DESTEĞİ

Ayrıca, yer altı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtı olduğunun Tarım ve Orman Bakanlığınca tespit edildiği havzalarda 2023 üretim yılında ÇKS'ye kayıtlı arazilerinde yurt içinde üretilip sertifikalandırılan yağlık ayçiçeği tohumunu kullanarak ekim yapan çiftçilere dekar başına 135 lira sertifikalı tohum kullanım desteği ödemesi yapılacak.

Kararla, Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında havzalara göre desteklenecek ürün listesi de değiştirildi.

DESTEKLENECEK ÜRÜNLER ARASINA AYÇİÇEĞİ DE EKLENDİ

Buna göre, Aksaray-Güzelyurt, Hatay-Kumlu, Hatay-Reyhanlı, Mardin-Artuklu, Mardin-Derik, Mardin-Kızıltepe, Nevşehir-Acıgöl, Nevşehir-Derinkuyu, Niğde-Bor, Niğde-Çiftlik, Niğde-merkez ve Şanlıurfa-Viranşehir havzalarında desteklenecek ürün listesine ayçiçeği dahil edildi.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli listesinde yer alan Aksaray-Güzelyurt, Hatay-Kumlu, Hatay-Reyhanlı, Mardin-Artuklu, Mardin-Derik, Mardin-Kızıltepe, Nevşehir-Acıgöl, Nevşehir-Derinkuyu, Niğde-Bor, Niğde-Çiftlik, Niğde-Merkez ve Şanlıurfa-Viranşehir havzalarına ait şatırlar aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

destek 2-2

destek 2-3