Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Ekonomi Bakanlığı desteği ile başlatılan Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerinde Rekabet Gücünün Arttırılması (URGE) Projesi ile en önemli üretici ülkeler arasında olduğumuz taze kiraz ve üzümde ihracatın arzu edilen seviyelere ulaşması hedefleniyor. Proje de, 14 firma yer alıyor.

Üç yıl sürecek olan proje süresince gerçekleştirilecek olan faaliyetlerle dünya ithalat pazarındaki Türk ürünlerinin payının arttırılmasını amaçladıklarını belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Bu doğrultuda atılacak adımların gerek üye firmalar gerek sektör nezdinde doğru temellendirilebilmesini adına başlangıç aşamasında bir İhtiyaç Analizi Çalışması yaptırdıklarını kaydetti.

Analiz çerçevesinde üye firmalar özelinde tüm sektörün derinlemesine analiz edildiğini anlatan Seyyar, “Çözüm bekleyen ortak alanlar ile fırsata dönüştürülebilecek olan ortak avantajlar tespit edildi. Bu tespitler doğrultusunda proje süresince gerçekleştirilecek olan faaliyetler planlandı. Planlı faaliyetlerin ilkinde Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Hedef Pazar Araştırma Yöntemlerine İlişkin Eğitim Programı gerçekleştirdik. Eğitim programının amacı, özelde üye firmalar genelde ise sektör itibarı ile Uzakdoğu pazarlarında özellikle Çin ve Hindistan'da ihracat rakamlarımızın yukarı çekilmesidir" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN AVANTAJINI FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ

Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerinde Rekabet Gücünün Arttırılması (URGE) Projesi ile bir yandan ihracatçıların önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik faaliyetler planladıklarını, bir yandan da sahip olunan potansiyelin uluslararası platformlarda tüm dünyaya anlatılması için çalışma yürütüleceğini anlatan Seyyar şöyle devam etti: “Taze üzüm ve kirazda dünya genelinde yıllık 9.5 milyar dolar değerinde ihracat gerçekleşiyor. Türkiye'nin ihracatı ise 300-350 milyon dolar aralığında seyrediyor. Her iki üründe de Türkiye'de uzun süreli hasat yapılmasına olanak sağlayan bir coğrafi yapıya sahibiz. Türkiye'de 4 ay süresince kiraz hasadı mümkün. Bu avantajlarımızı fırsata dönüştürmek ve iki üründeki ihracat rakamımızı 1 milyar dolara çıkarmak istiyoruz."

Taze Kiraz ve Üzüm Ürünlerinde Rekabet Gücünün Arttırılması (URGE) Projesi üyesi firmalar:

1 Agme Gıdasan.Ve.Tic.Ltd.Şti

2 Bumey Gıda Tarım Nakliye Hizmetleri San. Ve. Tic. Ltd. Şti.

3 Egean İthalat, İhracat Ve Ticaret Ltd. Şti.

4 Sultar Tarım Ürünleri Değerlendirme San. Ve Tic. Ltd.Şti.

5 Yalıcan Gıda Tarım Ürünleri Tic.Ltd.Şti.

6 Kral Tarım Ürünleri Ve Gıda San. Dış.Tic.Aş.

7 Ayhan 34 Tarım Ürünleriithalat İhracat Mümessillik Tic.Ltd.Şti.

8 Balcı Tarım Ve Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti.

9 Dört Bahar Gıda Tarım Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti.

10 Cena Dış Ticaret Ve Tarım Ürünleri San. A.Ş

11 Beyobası Tarım Ürün Gıda. Tur. Pet. Plas.Amb.İth.İhr.San.Tic.Ltd.Şti.

12 Sultan Tarım Ürünleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti.

13 Yetimler Tarım Ür. İç Ve Dış Tic. Ltd. Şti.

14 Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç Ve Dış Tic. A.Ş.