Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Başkanı Hacı Ömer Güler, tohumculuk sektöründe yaşanan sorunları ve üreticilerin beklentilerini iletmek için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştü. 

Yalova'da çiftçiye 15.5 ton yem bitkisi tohumu dağıtıldı Yalova'da çiftçiye 15.5 ton yem bitkisi tohumu dağıtıldı

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Başkanı Hacı Ömer Güler, görüşme sonrasında sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, şunları kaydetti: "Tarım ve Orman Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli'ye ziyarette bulunduk. Samimi bir ortamda gerçekleşen, yaklaşık bir saat süren görüşmede sayın Pakdemirli'ye birliğimiz ve faaliyetlerimiz hakkında bilgiler verdik. Tohumculuk sektöründe yaşanan son gelişmelerin yanı sıra tohumculuk sektörünün kaydettiği aşamalar ve üreticilerin beklentileri de dile getirilmiştir.

TOHUMDA 2023 HEDEFLERİ

Ziyaret esnasındaki görüşmeye BÜGEM Genel Müdürü Mehmet Hasdemir de katılım sağlamıştır. Üretimin her aşamasında üreticilerimizin yanında olan bakanlığımız ile hep birlikte ülkemizin tohumculuk alanındaki 2023 hedeflerine ulaşabilmeyi amaçlıyoruz.

SERTİFİKALI TOHUM KULLANIM DESTEĞİ YÜZDE 100 ARTIRILDI 

Pancar üreticilerinin sorunlarına çözüm yolu ararken aynı zamanda kuru tarım alanlarında yetiştirilen ürünler ve bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında kuraklık, don, sıcak rüzgâr, sıcak hava dalgası, aşırı nem ve aşırı yağış riskinden kaynaklı verim azalışları da teminat altına alınacağı ve ayçiçeğinde kuş zararı ek risklerinin de TARSİM kapsamına alındığını, ayrıca Ekim Normlarının yeniden düzenlenerek buğday ekim normunun 23 Kilograma çıktığı ve sertifikalı tohum kullanım desteklerinin de %100 arttırıldığı buradan müjdelemek istiyorum"