CHP Tarım ve Ormancılık Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, Tarımdan Haber tarafından gündeme getirilen; ‘Hastalıklı ithal ette yeni skandal! ESK parasını peşin ödemiş!’ iddiaları üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

ET KOKARSA TUZLANIR YA TUZ KOKARSA NE YAPILIR?

Canlı hayvan fiyatları yükselmeye devam ediyor! Damızlık düve 2500 TL arttı Canlı hayvan fiyatları yükselmeye devam ediyor! Damızlık düve 2500 TL arttı

Adem, yaptığı açıklamada, "ESK, Ukrayna’dan ithal edilen ve ülkemize geldikten sonra salmonella hastalığı bulunduğunu öğrendiğimiz etlerin parasını da peşin ödemiş. Hem de, tahlil edilmeden ve yola çıkmadan önce. Et kokarsa tuzlanır; ya tuz kokarsa ne yapılır? Bu söz tam da bu durum için söylenmiş" dedi.

ETLER TÜRKİYE'YE GELMEDEN PARANIN ÖDENMESİ TAM BİR SKANDAL!

ESK'nın belli firmalarla yaptığı ithalat sözleşmelerinin baştan aşağı incelenmesi gerektiğini vurgulayan Adem, şunları kaydetti:

"Şubat ayında yapılan sözleşmelerde firmalardan istenilen teminatların düşürüldüğü ve ithal edilecek etlerin parasının daha menşei ülkeden çıkmadan peşin ödendiği ortaya çıkmıştır. Etlerin Türkiye'ye getirilerek laboratuvar analiz sonuçları bile beklenmeden parasının peşin olarak ödenmesi tam bir skandaldır.

ESK, teminat dahi veremeyen firmalardan peşin para ile et ithalatı yapmıştır. Bu durum Türkiye'nin içine düştüğü acı tabloyu gözler önüne sermektedir. Halkımızın sağlığını tehlikeye atan bu skandalın en kısa sürede aydınlatılması ve sorumluların cezalandırılması lazım. Bu skandal, sadece bir ihmal değil, aynı zamanda halk sağlığını tehdit eden büyük bir sorumsuzluktur. İthalat politikalarımızın yeniden gözden geçirilmesi ve daha sıkı denetimlerin getirilmesi zorunludur."