Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı halde yoğun bir şekilde şeker ithal etmesi, yeni üretilen şekerin satışını da düşürdü. Geçtiğimiz yıl özellikle özel ve kooperatif fabrikaları yaptıkları fahiş zamlarla 50 kg şekerin çuvalını 1200 liraya kadar çıkarken, mevcut durumda arz fazlalığından 1 çuval şekerin fiyatı 900 liraya kadar düştü. Buna bağlı olarak piyasada 30 liraya kadar çıkan 1 kg şekerin fiyatı da 21 liraya düşmüş durumda. Şekerin ithal edildiği dönemde şeker fiyatları düşmezken, yerli şeker üretimiyle birlikte fiyatların düşmesi de düşündürücü bulunuyor.

ŞEKER İTHALATINA 10 ŞEKER FABRİKASININ İKİ KATI PARA ÖDENDİ

Türkiye, 2022 yılının 11 ayında toplam 550 bin ton şeker ithal ederken, ithal edilen şekere 404 milyon dolar para ödedi. İthal edilen şekerin TL karşılığı ise 7.5 milyar lira ediyor. 2018 yılında 10 şeker fabrikası ise 3.5 milyar liraya satılmıştı. Şeker fabrikaları 5 taksit ve Türk Lirası karşılığında satılırken, kurlardaki artışta kamunun bu satıştan ciddi zarar etmesine neden olmuştu. Gelinen noktada devlet 10 şeker fabrikasının satışından elde ettiği 3.5 milyar lira gelirin tam iki katını 2022 yılında yaptığı şeker ithalatına ödemiş oldu.

 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, yanlış özelleştirme politikası ve yanlış şeker satış politikasından dolayı Türkiye 24 yıl sonra şekeri de ithal etmeye başlarken, 33 şeker fabrikasına rağmen şekerin de ithal edilmesi AKP’nin tarım politikasının tamamen iflas ettiğini gözler önüne serdi.

TÜİK Dış Ticaret verilerine göre Türkiye, 2022’nin 11 ayında toplam 552 bin ton şeker ithal etti. Türkiye’nin DİR kapsamında şeker ithalatı yıllara göre ortalama 150 bin ile 200 bin ton arasında değişirken, 2022’nin 11 ayında ithal edilen 552 bin ton şekerin 350 bin tonunun piyasaya sürüldüğü düşünülüyor.

Börülce Ne Zaman Ekilir? Börülce Ne Zaman Ekilir?

TÜRKİYE BAKKALDA SATILAN ŞEKERİ BİLE İTHAL EDER HALE GELDİ!

Türkiye, pancar üretiminde dünyanın sayılı ülkelerinin başında gelirken, üretilen pancar 33 fabrikada işlenerek şekere dönüştürülüyor. Ülkemizde devlete ait 15, özel sektöre ait 12 ve pancar kooperatiflerine ait 6 şeker fabrikası bulunuyor. Pancar ve şeker üretiminde söz sahibi olan Türkiye’nin DİR kapsamının dışında market ve bakkallarda satılan şekeri bile ithal edecek duruma gelmesi, tarımda yaşanan acı çelişkiyi gözler önüne seriyor.

İTHAL EDİLEN ŞEKERİN NE KADARININ PİYASADA SATILDIĞI BİLİNMİYOR!

Türkiye, 24 yıl aradan sonra A kapsamında yani iç tüketimde kullanılmak üzere 400 bin ton şeker ithalatı kararı alırken, ithal edilen 550 bin ton şekerin ne kadarının piyasada satıldığı ne kadarının ise gıda firmaları tarafından ihraç amaçlı ürünlerde kullanıldığı bilinmiyor. Şeker sektöründeki kontrolsüzlük ve denetimsizlik, nişasta bazlı şekerlerin kota dahilinde üretim miktarlarının takibini de imkansız hale getirirken, şeker piyasasını da büyük bir kaosun içine sürüklüyor.

KAOSTAN KİMLER BESLENİYOR?

Şeker piyasasındaki kontrolsüzlük, belli rant çevrelerine şeker üzerinden büyük vurgunlar yapmalarına fırsat verirken, şeker gibi stratejik bir üründe yaşanan bu kontrolsüzlük soru işaretlerini de gündeme getiriyor. 2022 yılında şeker fiyatları düşükken, Türkşeker üzerinden alsatçı firmalara ne kadar şeker satıldığı kamuoyundan ısrarla saklanırken, 1 Ocak / 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Türkşeker’den yüklü miktarda şeker alan alsatçı firmalar hayatlarında göremeyecek büyük kazançlar elde etmişti.

ŞEKER İTHALATI PİYASANIN ARZ TALEP DENGESİNİ BOZDU!

Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı halde 2022 yılında yoğun bir şekilde şeker ithal edilmesi piyasanın arz-talep dengesini bozarken, yeni kampanya döneminde üretilen şekerlerde stokta kaldı. Talepteki daralmadan dolayı şeker fabrikaları, geçtiğimiz yıl 435 liradan aldıkları pancarın karşılığı ürettikleri şekeri 18 liradan satarken, bu yıl 1450 liradan aldıkları pancarın karşılığı ürettikleri şekeri ise 18 liradan satamıyorlar.

MARKETLERDE ŞEKER FİYATI 21 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ!

İthal edilen şekerden dolayı Türkiye, yeni kampanya dönemine 300 bin ton şeker stoku ile girerken, bu stok miktarı da yeni üretilen şekerlerin pazarlanmasını zorlaştırdı. Talep daralmasından dolayı şekerin fabrika satış fiyatı 18 lira bandında seyrederken, perakende satış fiyatı da 21 liraya kadar düştü. Şeker fiyatları, yaşanan şeker krizinden dolayı 30 liraya kadar çıkmıştı. Şeker ithalatı yapılırken şeker fiyatları düşmezken, yerli şeker üretimiyle birlikte fiyatlarının düşmesi de düşündürücü bulunuyor.