Ziraat Odaları çiftçilik belgesine yüzde 50 zam yaptı!

Ziraat Odaları tarafından verilen çiftçilik belgesinde dekar başına alınan ücretlere yaklaşık yüzde 50 civarında zam yapıldı. Ziraat odalarının, kendisinin verdiği çiftçilik belgesine bile yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapması, diğer zamlar karşısında çiftçinin hak ve menfaatini nasıl savunacağı merak konusu oldu.

Ziraat Odaları çiftçilik belgesine yüzde 50 zam yaptı!
banner282

Çiftçilerin, ziraat odalarından aldıkları çiftçilik belgesine de yaklaşık yüzde 50 oranında zam geldi. Ziraat odaları, çiftçilik belgesinde dekar başına alınan ücretlere yaklaşık yüzde 50 civarında zam yaptı. İlçe tarım müdürlüklerinden alınan ÇKS için zorunlu olan çiftçilik belgesine gelen yüksek zam çiftçinin tepkisini çekerken, alınan bir belgeye bile kendisi yüzde 50 zam yapan ziraat odalarının, çiftçiyi girdi maliyetlerine gelen yüksek zamlara karşı nasıl koruyup kollayacağı ise merak konusu oldu. 

ÇİFTÇİLİK BELGESİNİN ÇKS'NİN ALIMI DIŞINDA HİÇ BİR İŞLEVİ BULUNMUYOR

Çiftçilik belgesi, sadece tarım ilçe müdürlerinden alınan ÇKS için bir zorunluk. Ziraat odalarından çiftçilik belgesi almayan çiftçi, tarım ilçe müdürlüklerinden ÇKS'yi alamıyor. Bütün kayıtlar tarım ilçe müdürlerinde bulunmasına rağmen ve alınan ÇKS ile çiftçi bütün işlemlerini yapabilirken, çiftçiye bir de ayriyeten çiftçilik belgesinin zorunlu tutulması ve bunun karşılığında ziraat odalarına ücret ödemek zorunda bırakılması manidar bulunuyor. 

TZOB DA AFFETMEDİ! 

Çiftçinin 62 ilde kuraklıktan büyük bir darbe yediği ve gübre, mazot, tohum ve ziraai ilaçlara yüksek zammın yapıldığı bir dönemde çiftçiyi bu yüksek zamlar karşısında koruyup kollaması gereken ziraat odalarının da çiftçinin ÇKS dışında hiç bir işine yaramayan bir belgeye yaklaşık yüzde 50 zam yapması dikkat çekti.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2022, 19:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
çiftçi
çiftçi - 4 ay Önce

Tek söylenecek z e h i r z ı k k ı m olsun ne yaptığı bilinmeyen sözde çiftçi örgütü

Üretici
Üretici @çiftçi - 4 ay Önce

Hani enflasyon yüzde 36lardaydı.neden yüzde 50 zam yapıyor hani faiş fiyat uygulayanlar. Haksız kazan sağlayanlara ceza nerede.

Aspi
Aspi - 4 ay Önce

Kapatılsın bu oda ne işe yaradığını kimse bilmiyor soyundan başka birşey yok

Emin Özarı
Emin Özarı - 4 ay Önce

Dünyanın başka hiçbir ülkesinde kendisi için kurulmuş bir sivil toplum örgütünü bu kadar kötüleyen hatta kapanmasını isteyen bir ülke yok. Aslında burada çok kurnazca bir oyun oynanıyor. Şöyle ki çiftçilerin bir araya gelip birlikte hareket edebilecekleri ve tek çatı altında buluşabilecek leri yurt çapında örgütlenmiş Ben gerçek işlerliğini kavuştuğunda siyasetin ticaretin üretimin ve sanayinin karşısında dik duruşunu Ben elde edebilecekleri birçok ticari siyasi ve yasal haklarımı engelleyebilmek için çeşitli söylemler ile çiftçiler ile Ziraat odalarının arasını açmaktan başka bir şey değil.
Yıllarca maalesef maalesef çiftçilerimiz bu oyuna gelmiş ve Ziraat Odaları ile olabilecek bağları sürekli kopartılmış tır. Ziraat odalarımız devletten herhangi bir destek almadığı gibi yapmış olduğu faaliyetlerden ve çalıştırmış olduğu personellerden devletine çeşitli vergiler ödeyen kısıtlı imkanlarına rağmen üyelerine birçok imkanlar sağlayan bir kuruluştur bunun karşılığında almış olduğu aidat miktarı 1 ile 10 dekar arasında bölgesel olarak değişiklikler göstermekte birlikte 50 TL 60 TL civarındadır.
Kaldı ki Ziraat odalarımız sayesinde binlerce Türkçemiz emekli olma hakkına kavuşmuş SGK primi ödeyen binlerde çiftçimiz yüzde beşlik indirim hakkına kavuşmuş Ziraat odalarımız yapmış olduğu zirai ilaç tohum gübre ve alet ekipman satışlarından dolayı piyasalara yapmış olduğu olumlu baskıdan dolayı milyonlarca liranın çiftçimizin cebinde kalmasını sağlamıştır ayrıca anayasal bir hak ile çiftçilerimizin bankalardan aldıkları krediler de firmalar ile yaptıkları sözleşmelerde ve bu firmalardan alacakları aynı ve nakdi avanslarda ilçe tarım müdürlüklerine yapılan çekase müracaatlarında ve diğer bütün tarımsal islemlarda geçerli olan çks belgesi değil Çiftçi belgeleridir bu anayasanın ilgili maddesinde açıkça beyan edilmiştir.
Ayrıca yok genelinde 700'ü Aşkın Ziraat odamızda 4000'e yakın personel de istihdam edilmekte dır.
Birçok Ziraat odamızda Toprak tahlil laboratuvarı zeytinyağı fabrikası fındık paketleme fabrikası gibi üretim tesisleri vardır birçok Ziraat odamız çiftçilerin almakta zorluk çektiği alet ve ekipmanları üyelerinden topladığı aidatlar ile satın alarak üyelerinin hizmetine sunmaktadır
Bunun dışında çiftçilerimiz ile odalarımız el ele verip birlikte yapabilecekleri o kadar çok şey varken bu tür yayınlar ile çiftçilerimizin yegane STK sı olan Ziraat odalarına karşı olumsuz hava estirecek bu tür yayınlar sadece odalarımızı değil çiftçilerimizin geleceğini de olumsuz yönde etkileyecektir benim şahsi görüşüm bu cefa çekmeden Sefa sürülmez elbette hakkımızı savunan bize hizmet eden bir oda varsa bir sivil toplum örgütü varsa ve bu örgütün ayakta durması için birtakım giderlerin yapılması gerekiyorsa karşılığında az da olsa çok da olsa bir destek verilmesi gayet normaldir
Bu duygularımla Ziraat odalarımız ile çiftçilerimizin daha sıkı Bağlar ile birbirine kenetlendiği ve daha güçlü bir şekilde haklarımı savunup kendilerine hizmet ettiği günler yaşamamız dileklerimle tüm Ziraat Odası camiasına ve tüm çiftçilerimize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum

Tekirdağ
Tekirdağ - 4 ay Önce

Aynen doğru haber Tarım müdürlükleri uydudan her şeyi görüyor neden bizden ÇKS istiyor bizi boğduruyor .Hskkımoz aidatlarımız Ziraat odasındakilere HARAM olsun

TOKAT VURAN VURANA
TOKAT VURAN VURANA - 4 ay Önce

ÖNCELİKLE TARIMDAN HABERE TEŞEKKÜRLER ÇİFTÇİMİZİN SORUN VE SIKINTILARINI SESLENDİRİYOR ""Evet çiftçimiz üzerinden önce ÇKS Dosyası için ziraat odaları yıllık aidat 200,300.TL Tokadını vurur, Sonra il ilçe Tarım Müdürlüklerine dosya teslimi yirmi otuz TL Tokadı vurur.Tarım krediye varır kredi için sermeye krediye göre en düşük 100 TL bin,iki,üç bine kadar gidiyor,Kredi için ipotek için Tapuya gider harç vs öder, indirimli kredi için mecburi krd hayat, tarsim, ortak kaza sigortaları kesilir, Bankaya gider kredi için Dosya parası, hayat sigortası vs YANİ bu çiftçimize Allah kolaylıklar versin Bunu kimse bilmiyormu biliyor çözüm yok saygılar

Yıllardır savunurum.
Yıllardır savunurum. - 4 ay Önce

Oda Birlik adı altında kurulan yerlerin yaptığı iş ve işlemleri Devletin tarım teşkilatları ücretsiz/cüzi bir ücret karşılığında yapıyor.
Bu oda ve birlikler birilerinin arpalığı olmaktan ileri gidememekte.
Alınan aidatları çiftçi eğitimi/ucuz ürün

Akaytok
Akaytok - 4 ay Önce

Nemazotnegubrealiriz

Mehmet çakar
Mehmet çakar - 4 ay Önce

2021 organik üdemeleri ne zaman yatacak mağduruz


banner151