Türkiye hangi üründe dünyada kaçıncı sırada buluyor?

Toç Bir-Sen tarafından hazırlanan ‘Rakamlarla Tarım Sektörü’ kitabında tarım sektörüyle ilgili bütün bilgiler tek bir kitapta toplandı. Başucu kitabı olarak hazırlanan çalışmada önemli başlıklar dikkat çekiyor. 

Türkiye hangi üründe dünyada kaçıncı sırada buluyor?
banner200

Tarım sektörüyle ilgili bütün bilgiler Toç Bir-Sen tarafından hazırlanan ‘Rakamlarla Tarım Sektörü’ kitabında toplantı. Başucu kitabı olarak hazırlanan kitapta önemli başlıklar dikkat çekiyor. 

Kitapta, Türkiye’nin bazı ürünlerdeki üretim rakamları ve dünyadaki sıralaması tek bir bakışla görülebiliyor.

Buna göre; buğday, arpa, ayçiçeği, nohut, mercimek, kuru fasulye, domates, patates, soğan, elma, kiraz, kayısı, Antep Fıstığı, fındık, ceviz, üzüm, incir ve zeytin üretiminde dünya ülkelerinin durumu ve Türkiye'nin bu ülkeler arasındaki sıralaması ne durumda?

İŞTE RAKAMLAR... 


BUĞDAY, ARPA, AYÇİÇEĞİ 


NOHUT, MERCİMEK, KURU FASULYE 


DOMATES, PATATES, SOĞAN


ELMA, KİRAZ, KAYISI 


ANTEP FISTIĞI, FINDIK, CEVİZ


ÜZÜM, İNCİR, ZEYTİN 


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2019, 19:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
ceyhun
ceyhun - 2 yıl Önce

İnanmayan cahiller gafiller gidin de bu rakamları uluslararası kuruluşlardan da araştırın. Sizin zihniyetin zamanında millet açlıktan ölüyordu. Şimdi değil Türkiyede yaşayanları doyurmayı dünaynın açını da doyuruyoruz. Bu da mı yalan bre cahil sürüleri. ...Türkiye nin yaptığı yardım GSYİH ya göre dünyada 1.
Yardım miktarı olarakta dünyada 2.sırada
Bütün bunlar her alanda önceki dönemlere göre kat be kat yapılan üretim ve gelirle yapıyor Türkiye
Allah sizi ıslah etsin. Islah olmayacaksanız kahretsin.

Mustafa 007
Mustafa 007 - 2 yıl Önce

Hükümet karşıtı bir insanı inandıra bileceğiniz bir otorite bulunmuyor. Hadi inandı diyelim sendika fındığın kaymağını kim yiyor onu araştırsın diyor. Cahile bir şey anlatmak çok zor.

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

İktidarın yancısı bir “sendika” tarafından dağıtılan bu kitapçıktaki rakamların kaynağı fao olarak görünüyor. Fao ise bu istatistikleri tüik denen ve objektifliği, doğruluğu velhasıl güvenilirliği artık çok tartışmalı olan ve adeta siyasi otorite ne diyorsa “emredersin kumandanım” deyip harfiyen yapan bir kurumdan alıyor. Dolayısıyla şimdilik ülkemiz tarımıyla alakalı bu istatistiklere bakıpda tarımsal üretimimiz için bir öngörü ve yorum yapmak mümkün değil. BUNLAR TÜİK’İN ENFLASYON RAKAMLARI GİBİ ÇOK OYNAK RAKAMLAR....

lan hıyar
lan hıyar @Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

tuik güvenirili değil eywAllah da aynı tuik çocuk tecevüzü konusunda veri paylaştığında neden oranıza zenci zuhur ediyormuş gibi bağırıyorsunuz?

Volkan Karaduman
Volkan Karaduman - 2 yıl Önce

Bunlar yandaşların yalan bilgileri... Yaz harici domatesi soğanı patatesi ithal ediyoruz, onlar da resmen çöpe atılacak düzeyde oluyor..

Urartu torunu
Urartu torunu @Volkan Karaduman - 2 yıl Önce

Valla helal olsun türkiye kazanır reisi cumhurumuz sayesinde

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Yukarıdaki görüşüme ilave olarak; elbette 10 yıllardan beri dünyada birinci olduğumuz ve “ihraç ürünlerimiz” diye övündüğümüz incir, fındık gibi birkaç üründe üretim rakamları bizi birinci gösteriyor. Fakat, örneğin fındıkta kaymağı hangi ülkeler yiyiyor?? Tarımcı sendika bunun için de araştırma yapmalı...

banner151

banner251