Gübre fiyatlarına zammın arkası kesilmiyor! Üre gübresi 10 bin liraya dayandı!

Gübre fiyatlarına yine büyük bir zam geldi! Kurlardan dolayı fiyatlar yükselirken bir de dolar bazında zam gelmesi gübre fiyatlarını uçurdu. Son gelen zamla birlikte üre gübresi 9 bin 120 TL/Ton, Can gübresi ise 5 bin 856 TL/Ton’a çıktı. 

Gübre fiyatlarına zammın arkası kesilmiyor! Üre gübresi 10 bin liraya dayandı!
banner282

ÖZEL HABER / Gübreye gelen zamların arkası kesilmiyor. Hükümet gübre fiyatlarını düşürmek için gübre ve hammadde ihracatına sınırlama getirse de atılan bu adımın fiyatlara bir yansıması olmadığı gibi, gübre fiyatlarının yükselmeye devam etmesi dikkat çekiyor. Kur artışından dolayı fiyatların artması bir tarafa dolar bazında da fiyatların yükselmesi, çiftçinin gübreyi kullanmasını neredeyse imkansız hale getirdi. Gübre fiyatlarını yakından takip eden Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, gelen son zammı twitter hesabından duyurdu. 

GEMLİK GÜBRE'NİN FİYAT LİSTESİ ŞOK ETTİ!

Gemlik Gübre 14 Ekim’de yaptığı fiyat artışının ardından dün yeni bir fiyat artışı daha yaparak üre gübresini 855 dolar/tondan 935 dolar/tona çıkardı. Üre gübresine tonda 80 dolar zam yapan Gemlik Gübre, Can gübresine de tonda 110 dolar zam yaparak 485 dolar/tondan 595 dolar/tona çıkardı. 

KURLARDAN DOLAYI GELEM ZAMLAR YETMEDİ BİR DE DOLAR BAZINDA ZAMLANDI!

Gemlik Gübre, bayilerine fiyat listesini dolar bazında gönderirken, 22 Ekim itibariyle yapılan zamlarda dolar bazında yapılan zammı gösteriyor. Dolar bazında yapılan zamma kur artışları da eklenince üre gübresi nakliye ücretiyle birlikte 9 bin 120 TL/Tona, Can gübresi ise 5 bin 856 TL/Tona çıkıyor. 

GEMLİK GÜBRE'NİN 1 AYLIK FİYAT DEĞİŞİMLERİ 

TARIMSAL ÜRETİME ELVEDA! 

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, gübre fiyatlarına gelen son zamla ilgili olarak twitter hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulunarak, “Tarımsal üretime elveda” dedi. Toy, “Az önce aldığım bilgiye göre piyasada etkili bir gübre firması ÜRE gübresinin fiyatını 855 dolardan 935 dolara çıkardı +15 dolar nakliye yani şu an (%46 azotlu) ÜRE gübre 950 dolar = 9120 TL/ton (%26 azotlu) CAN gübre 610 dolar= 5856TL/ton oldu” dedi. 

KORKUNÇ TABLOYU ORTAYA KOYDU

Toy, son 15 ayda gübre fiyatlarına gelen korkunç zam oranlarını da paylaşarak, Üre gübresinin 15 ayda 1800 TL/Ton’dan 9 bin 120 TL/Ton’a, Can gübresinin ise 1000 TL/Ton’dan 5 bin 850 TL/Ton’a çıktığına dikkat çekti. Toy, üre gübresinin 15 ayda yüzde 407, Can gübresinin ise yüzde 485 zamlanarak tarihi rekor kırdığını ifade etti.  

1 KG BUĞDAYIN ÜRETİM MALİYETİ 4.5 TL’YE ÇIKTI! 

Gübre fiyatlarına gelen zamla birlikte 1 kg buğdayın üretim maliyetinin de sürekli yükseldiğine dikkat çeken Toy, şunları kaydetti: “Son gübre zammıyla kuru tarımda 1 kg buğdayın üretim maliyeti 4,5TL’ye çıktı. Bu saatten sonra maliyetlere zam gelmemek kaydıyla, sayın Bakan önümüzdeki yıl için buğday fiyatını 5,5 TL açıklayacağını taahhüt etmezse buğday ve arpa üretimini unutun” 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021, 01:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 3 ay Önce

Buğdayı taban gübresiz ektim.. Tohumda sertifikasiz... Umrumda değil ömür boyu gübreye tohumami çalışacam.. Üst gübre de atmam. Allah ne verdiyse bicerim. Zaten sahibimiz yok...

Ekmek bulamayız
Ekmek bulamayız - 3 ay Önce

2022 haziranda ne biçilecek, şimdi ekilmezse.. Nasıl ekilecek gübre tohum mazot uçmuşsa...9 liraya gübre olurmu... 100 dekar sulu buğdayın gübre maliyeti 45 binlira olmuş.. Bunun tohumu var, mazotu var.. Varda var.. Buyurun ekin... Bizde derman yok... Olan eksin... Ben gübresiz ayçiçeği ekecem. Şimdiden ithalat hazırlığı yapın. 2022 ülkemizin kıtlık yokluk yılı. Getirin buğday, mısır, ayçiçeği, nohut, mercimek, fasulye, pirinç... Destek yok umut yok...

Ali dag
Ali dag - 3 ay Önce

Çiftçi olarak ben dükkanı kapadım bu şartlarda asla üretim olmaz korkum kendiyiyecegimi ekebilmek en büyük dusumcem gelecek sene millet aç kalma ihtimali çok yüksek tedbir Alicaksorumluda yok galiba tarım bakanlığı diye bir kurum var ama içi bosmu ne

Ciftci
Ciftci - 3 ay Önce

Reis sayesinde berekettt yağıyor ülkeme. Tünelin sonundaki

Ep
Ep - 3 ay Önce

Bakan yok ortada çiftçi sahipsiz yan Allahim yannnn

Osman
Osman - 3 ay Önce

Ama ekonomimiz uçuyor mübarek lafa gelince??

Çiftçi yedi
Çiftçi yedi - 3 ay Önce

Bu sabah arpa yükledim römork e 30 dönüme
7 torba taban gübre almaya gitiim .. hiç fiyattan haberim abi dedim hacı yükle arabayı dedim kaç torba dedi 7 peşin mi yok dedim ahırda bizim bi inek kaldı onu satım parasını 2. 3 de alırsın dedim tmm dedi hacı su teklifi yaptı ben borç versemde 2, 3 gün sonraki fiyatin verdiği zamamma göre ödersin kabul etmedim 1 torba gübre 450 TL ne ekecem ne yiyecem arpayı gubresiz ektim

N
N - 3 ay Önce

Bunuyapanlarin ölüsünü dirisini

banner151