Goji Berry hangi iklim ve toprak yapısında yetişir?

Goji Berry bitkisinin halk arasında bilinen ismi Kurt Üzümüdür. Goji Berry meyvesinin soğuk hava sevmesi, hiç su istememesi kurak ve verimsiz topraklarda yetiştiriciliği yapılabiliyor.

Goji Berry hangi iklim ve toprak yapısında yetişir?
banner200

Alternatif kazanç sağlanması kapsamında, girişimci Hasan Aydın’ın Bayburt Darıca Köyünde 10 dekar alana tesis ettiği Goji Berry ( Kurt Üzümü)  bahçesinin kontrolü, Tarım ve Orman İl Müdürü Selami Ersen eşliğinde Müdürlük teknik personellerince gerçekleştirildi.

Yapılan denemelerde Bayburt iklim koşullarına adapte olduğu belirlenen Goji Berry bitkisinin halk arasında bilinen ismi Kurt Üzümüdür. Goji Berry meyvesinin soğuk hava sevmesi, Bayburt'ta son derece rahatlıkla üretiminin yapılmasını sağlıyor. Kurt Üzümü meyvesi için soğuk havaların üretime katkıda bulunması, doğa açısından gerekli koşulların birçoğunu karşıladığını gösteriyor. Kurt Üzümü bitkisin hiç su istememesi kurak ve verimsiz topraklarda yetiştiriciliğinin yapılabilir olması Bayburt için alternatif gelir getirici ürün statüsünde değerlendirilmesine olanak sağlıyor.  

Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürü Selami Ersen yaptığı açıklamada; Goji Berry (Kurt Üzümü) kuvvetli bir antioksidan olduğu için Asya’da tıp alanında daha uzun yaşamaya katkısı olabileceği düşünüldüğü için nesillerce kullanılmıştır. Kurt üzümü dünyadaki en yüksek antioksidanlı gıdalardan biridir. Kurt üzümü farklı toprak türlerine ve çeşitli sıcaklıklara kolay adapte olabilen dirençli çalı formunda bir bitkidir. Kısa ve uzun çeşitleri olan bu bitki üç metreye kadar büyüyebilir. Tam bir şifa kaynağı olan Goji Berry meyvesi doğru iklim bölgesinde yetiştirildiğinde çok karlı bir yatırım olacaktır.  İlimizde ilk defa denemesi yapılan Goji Berry (Kurt Üzümü) bahçesinin bölge çiftçisine örnek teşkil edeceği öngörülmektedir ayrıca toprak seçiciliği olmadığından ve bölgemiz iklim koşullarına adapte olan bir bitki olabileceğini kaydetti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ciftci
Ciftci - 1 yıl Önce

Sayın bakan siz anca gıda komitesi altında ancak üreticinin emeğine müdahale edersiniz daha başka müdahale edemezsiniz

Abcd
Abcd - 1 yıl Önce

Saçmalık.

Köylü
Köylü - 1 yıl Önce

İnekler biraz para ederken kökünü kesmek lazım çiftçi fabrikacıların oyuncağı oldu eti sütü dışarıdan getirsinler zaten geliyor ülkemizde çiftçinin değeri bu.

banner151

banner251