Elektrikli traktörün özellikleri ortaya çıkmaya başladı!

Elektrikli traktörle ilgili tartışmalar devam ederken, Anadolu Ajansı’nın Bakanlık kaynaklarına dayanarak yaptığı habere göre, elektrikli traktörün üretimine en geç bir yıl içinde başlanacağı ve yıllık ortalama 133 bin lira yakıt tasarrufu sağlayacağı kaydedildi. 

banner255
Elektrikli traktörün özellikleri ortaya çıkmaya başladı!
banner200

Elektrikli traktörle ilgili bazı bilgiler somutlaşmaya başladı. AA'nın Bakanlık kaynaklarına dayanarak yaptığı habere göre, elektrikli traktörün yıllık ortalama 133 bin lira yakıt tasarrufu sağlayacağı tahmin ediliyor. Elektrikli traktörün yazılımı tamamen yerli mühendislerce geliştirilirken, moturu ve kabloma işlemleri Türk firmaları tarafından yapıldı. 

BATARYALARIN ÖMRÜ NE KADAR OLACAK? 

Elektrikli traktörle ilgili merak edilen konuların başında bataryaların ömrü geliyor. AA'nın haberine göre, elektrikli traktörlerde bataryaların ömrü 20 yıl olacağı kaydedilirken, yeni nesil 236 batarya kullanılacağı ve bu bataryaların da kısa sürede şarj edilebilmesi için batarya yönetim sistemi yazılımının bulunduğu vurgulandı. 20 yıldan sonra da bataryalar yüzde 80 kapasite ile çalışabilecek. Bataryalar ise 20 lira maliyetle dolacak. İlk prototip olan 105 beygirlik elektrikli traktör, aynı güce sahip fosil yakıtlı bir traktörle kıyaslandığında yıllık ortalama 750 saatlik kullanımda 133 bin lira yakıt tasarrufu sağlayacak.

VERGİ VE BAKIM MASRAFI DÜŞÜK OLACAK

Traktörün vergi ve bakım masrafları da diğer traktörlere göre daha düşük olacak.

ŞARJ İSTASYONUNA İHTİYAÇ DUYULMAYACAK

Elektrikli traktörü şarj edebilmek için şarj istasyonu kurulması gerekmeyecek, çünkü şarj için gerekli bütün sistemler traktörün içinde bulunuyor.

YILDA 10 BİN ADET ÜRETİLECEK

Seri üretime geçildiğinde yılda 10 bin adet elektrikli traktör üretilmesi hedefleniyor. Traktör için yapılacak anlaşmalar sonrasında ilk üretimin en geç bir yıl içinde gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 65, 105 ve 250 beygir gücünde üretimi yapılacak traktörün özellikle 250 beygirlik tipinin Avrupa ve ABD'ye ihraç amacıyla imal edilmesi planlanıyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2019, 14:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 2 yıl Önce

BUNUN ORTALAMA SATIŞ FİYATI NE OLACAK... ŞU MİLLETİ GERİ ZEKALI MAL YERİNE KOYMAYA BIKMADINIZ USANMADINIZ. MİLLET DE KERİZ MUAMELESİ GÖRMEKTEN BIKMADI USANMADI...

Hüsniye yecevap
Hüsniye yecevap - 2 yıl Önce

Bunun nesi milleti mal yerine koymakta. Ne güzel işte üretilmiş. Onca mühendis tasarlamış. Muhalefet olacaksın diye yapılan güzel şeyi kötülemektir asıl mallık.

Hüsnü Zan-2
Hüsnü Zan-2 - 2 yıl Önce

Cevap yazanla tartışmak istemem. TÜKENİŞ VE ÇÖKÜŞÜN ZİRVESİNDE OLAN TÜRKİYE TARIMI VE ÇİFTÇİSİ BÖYLE PALAVRALARI ELBET DAHA İYİ ANLAYACAKTIR. BU TRAKTÖR NEDEN PALAVRA??HERKES YAKINDA GÖRECEK??AMA EMBESİLLER YİNE ANLAYAMAYACAK BUNUN PALAVRA OLDUĞUNU...BİR SÜRÜ PALAVRAYI ANLAYAMADIKLARI GİBİ...

Traktör sever
Traktör sever - 2 yıl Önce

Arkadaşım elk traktörü güzelce yazmış anlatmışsın bu traktörün üretici firması kim onu yazmamışsın fab nerede belli değil. Yoksa hasat bayramına özel çinden getirilmiş olmasın

Hesap kitap
Hesap kitap - 2 yıl Önce

Motorin litresi 6,20 TL civarı. 13 3 bin tasarruf için 20 ton yakıt tüketiminden bahsediliyor. 750 saat çalışan bir traktör taş çatlasa 6 ton mazot yakar. Bu nasıl hesap Allah aşkına

vatandaş
vatandaş - 2 yıl Önce

20 yıl ömürlü batarya bir harika.
pil ve sarj dünyasında devrim.
ezberler bozuldu.

Abdülkadir Altın
Abdülkadir Altın - 2 yıl Önce

Tarımsal sulama 30 HP pompa motorunun saatte 20 TL elektrik sarfiyatı var ,bu 20 TL maliyetine dolan kaç HP motor ?kaç saat yük altında çalışıyor? tam bilgi verilmiyor.

banner151

banner251