Arazi Bankacılığı sisteminde dikkat çeken kaygı: Filistinleşebiliriz!

Tarım ve Orman Bakanlığının atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması amacıyla uygulamaya koyacağı ve prestij projelerinden gösterilen 'Arazi Bankacılığı' sistemi farklı eleştirileri de gündeme getirdi. Sonhaber16.com'dan Önder Gümüş, devlet tarım sektöründe emlakçılık mı yapacak? diye sorarak, bu sistemin çiftçiyi Filistinleştirebileceği uyarısında bulundu. 

banner255
Arazi Bankacılığı sisteminde dikkat çeken kaygı: Filistinleşebiliriz!
banner200

Önder Gümüş, 'Türkler Filistinleşiyor mu? başlıklı yazısında, Arazi Bankacılığı konusunda gündeme getirdiği uyarı dikkat çekti. 

"Tarım Bakanı’nın açıklamalarına bakılırsa 2020’de 'Arazi bankacılığı' geliyor" ifadelerine yer veren Gümüş, konuyla ilgili olarak şu dikkat çeken eleştirilerde bulundu: 

"Yani sahipsiz ve desteksiz bırakıldığı için üretim yapamayan çiftçilerin ekip biçemediği arazilerinin, arazi bankacılığı adına alım satım ve kiralamasının yapılarak üretime açılması!

Türkiye’nin bu derin ekonomik ve siyasi krize girme sebebi, üretim ekonomisi yerine rant ekonomisini uygulamasıdır. İktidar ranta doymuyor. KİT arazileri, ormanlık alanlar, meralar, SİT alanları, kıyılar, hazine arazileri, deprem toplanma alanlarına kadar yetmedi, peşkeş çekme sırası şimdi de gariban çiftçilerin çaresizlikten ekip biçemediği tarlalarına geldi!

ÇİFTÇİ, TARLASINDA İŞÇİ Mİ OLACAK?

Türk çiftçisinin atıl durumdaki arazileri bu bankaların emtiası yapılacaksa, peki bu bankaların sahibi, işletmecisi kim olacak? (Malum, tarım arazilerinin önemli bir kısmı yabancı sermayeli bankaların ipoteğindedir.) Bu bankalar, milletçe kutsal bildiğimiz bu toprakları savaşla elde edemediği için parayı bastırıp almak isteyen yabancılara satabilecek veya Suriyeli sığınmacılara kiralayabilecek mi? Devlet tarım sektöründe emlakçılık mı yapacak? Devletten hakkı olan desteği alamadığından tarlasını süremeyen çiftçi, kentlerde iş bulamadığı için geri dönüp satılan veya kiraya verilen tarlasında işçi olarak mı çalışacak? Üstüne üstlük, her şeyde olduğu gibi bu arazi bankacılığı da iktidarın yandaşlarla ve yabancı ortaklarla aralarında bir rant paylaşımı aracına dönüşmesin?

Allah korusun; böyle bir şey, Türklerin Filistinlileşmesinin yolunu açar. Oysa başarılı bir iktidardan beklenen şey; GSMH’nın en az % 3’ünü tarıma destek olarak ayırmak, çiftçinin kullandığı mazottan vergi almayarak mahdut toprağında üretim yapmasını sağlamak, miras hukukunu Almanya ve İngiltere’deki gibi düzenlemek, gücü yetiyorsa ülke genelinde toprak reformunu gerçekleştirmektir."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 17:59
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ep
Ep - 1 yıl Önce

Çok doğru söylüyor yazar almanyadakigibi bütün birliklerin bir olup meclise yürümek gerek yoksa turkiyede bitmek üzere olan çiftçilik tamamen bitecek

şenol
şenol - 1 yıl Önce

merak etmeyin bu millet bu sistemi secim geldiginde bozar

Adsız
Adsız - 1 yıl Önce

Devlet daha ne versin, yazar...? Her yıl;Mazot,gübre yardımı yapıyor.cifci kartım var alıyorum.NEDEN israil anadolu bugdayını yıllarca toplarken, sesin cikmadı, gdo'lu bugday veriyor, okullarda süt tozu dagitiyor diye sevinc gozyaşlari akıttin chp zihniyeti. Abd siyonist yahudi;kısır tohum ları bedava verdi toprağın cigerini yakti, kazan kafalı...! Secimlerde hesabini soracakmiş.her cifcinin kapisinin önünde iki araba mevcut.emekli olmayan ciftci kalmadı.ciftci uzerinden demogoji yapmayın.evinin mutfagina gücün yetmiyor, 82 milyonun hesabini soruyorsun.80 yildir yanmiş kisir topraklar ekilmiyor,sahipleri emekli.ne olacak corak taslanmış topraklar...? Kim tarımlı haline getirecek..?hesap soruyorsun,kötülüyorsun bir fidan dikmisligin varmı..?Devlet ekmedigi topragı cifciden kiraliyacak, ekmek isteyen girisimciye ekmesi icin verecek ne var bunda..?kıyıda köşede kalmış piyonlar...

Ya
Ya @Adsız - 1 yıl Önce

Seningibi yalayıcılar oldukça tarlada kalmaz..kanal istanbul
U yapacanıza Konya'daki susuz tarlalara su götürün diyemezsiniz..siz sadece yaşarsınız yala yala

Misafir
Misafir @Adsız - 1 yıl Önce

Degerli arkadasim konu siyasetten ote milli bir konu. Sanki yorumlar bilimsellikten uzak. Yanmis toprak derken neyi kast ettiniz. Ciftcinin kapisinda 2 araba var derken kriterleriniz ne. Arazinin kullanilamamasinin sebebi sadece bu iktidarla alakali degildir. Buralarda birbirimize saldirmaktansa gerekcelerini saglikli ortaya koyup cozum aramaliyiz.
Ayrica arazi butunlugu yakit fiyatinimi gubre fiyatinimi tohum ilac makine fiyatinimi dusurecek. Iscilikse ulkede bu kadar issiz var neden bu sektore kanalize edilmiyor. Konu milli dusunulmeli

Gazi
Gazi - 1 yıl Önce

İşte RTE nın sonunu getirecek bir proje ! Yazıya katıldığım gibi ilaveten çok söyleyecek sözüm var ! Gelin beraber bir keşif uçuşu yapalım ! Kanla karışık vatan toprağı bir dolar için heba oluyor derim....

Aptülhamit
Aptülhamit - 1 yıl Önce

Filistin'in topraklarını kim sattı..Filistinlilerin abdülhamitmi,şu an Türkiye Abdülhamit zihniyetiyle yönetilmiyormu,,bunların davaları var bu dava ne bi açıklasınlar da duyalım ...her 10 Kasım'da anıtkabirde neden padişahları anıyorlar,dava adamları

Yorgun  ciftci
Yorgun ciftci - 1 yıl Önce

Neyin kafasını yaşıyorsunuz guber elektirik fırladı gitti daha çiftçiyi kalkindiracaklarinimi söylüyor bu hükümet olacak duaya amin deyin mazot 7 lira yi geçmiş siz önce şu yaptınız zamları bi düşüşün

Okumuş çiftçi
Okumuş çiftçi - 1 yıl Önce

Aynen öyle: çiftçinin toprağını elinden almaya çalışıyorlar. Serbest piyasayı monopol e çevirmeye çalışıyorlar. Tarım arazilerine göz diktiler.

Haşim
Haşim - 1 yıl Önce

Nah bozar bırak bozmayı destek bile verir


banner151

banner251