Antep Fıstığı bahçelerinde görülen hastalıklarla ilgili önemli uyarı

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Antep Fıstığı bahçelerinde görülen hastalıklarla mücadele konusunda üreticileri bilgilendirerek, ürün kaybının minimuma indirmek için fıstık bahçelerinde gerekli araştırma ve incelemeler yapıyor.

Antep Fıstığı bahçelerinde görülen hastalıklarla ilgili önemli uyarı
banner200

Batman için ekonomik öneme sahip olan fıstık bahçelerinde görülen hastalık ve zararlıların vermiş olduğu ürün kaybını minimuma indirmek amacıyla, İl Müdürlüğünden konu uzmanları Ziraat Yüksek Mühendisi Nedim SAKÇI ve Ziraat Mühendisi Ramazan ASLAN tarafından bitki hastalıkları ve zararlıları konularında fıstık bahçelerinde gerekli araştırma ve incelemeler yapılmaya devam ediyor.

Yenipınar Köyü’nde ikamet eden çiftçilerimizden Orhan Oğuz ve Abdulhalim Oğuz’un fıstık bahçelerinde yoğun olarak görülen Antepfıstığı dal güvesinin (Kermania pistacella ) zararı, İl Müdürlüğümüz tarafından dağıtılan feromon tuzaklar sayesinde minimuma indirildiği gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra fidan dip kurdu (Capnodis spp.) zararlısı için hem kültürel hem de kimyasal mücadele yöntemleri çiftçilerimize detaylı olarak anlatılmıştır. 

Ana hastalık konumunda bulunan karazenk (Septoria pistacina All.) hastalığına karşı çiftçilerimiz bilinçlendirilmiş ve mücadele zamanlarında gerekli tedbirlerin alındığı gözlemlenmiştir. Son yıllarda ilimiz fıstık alanlarında salkım çatlaması, dal, sürgün ve gövde kurumaları şikâyetlerinin arttığı görülmüştür

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Ziraat Yüksek Mühendisi  Nedim Sakçı, "Şikâyetlere yol açan birkaç fungal etmenin neden olduğu ve bu fungusların yol açtığı, hastalık etmeninin yara paraziti funguslar olması sebebiyle bahçelerde budama ve bakım işlemleri sırasında ağaçların zarar görmesinin engellenmesi gerektiğinin, sonbahar ve ilkbahar döneminde bakırlı preparat uygulamalarının titizlikle yapılması gerekir. Gövde ve kısmi dal kurumaları için hastalık teşhisleri devam etmekte olup yaygınlık oranlarına bakılarak Diyarbakır Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitü Müdürlüğü ile beraber ortak hareket edilecektir.” dedi. 

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251