Tarım ve Orman Bakanlığına ait atama kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı atama kararlarında Tarım ve Orman Bakanlığının üst yönetiminde büyük bir değişikliğe gidildi. Yapılan büyük değişiklikte, eski Müsteşar Yardımcıları Volkan Mutlu Coşkun, Hasan Özlü ve Ahmet Güldal ile Aydın, Kayseri ve İzmir il müdürleri Genel Müdürlüğe atandı.

ÜÇ İLİN TARIM VE ORMAN İL MÜDÜRÜ GENEL MÜDÜRLÜĞE ATANDI

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Zereriyya Erdurmuş Hayvancılık Genel Müdürlüğüne, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne ve Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Kayacan ise Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne atandı.

MÜSTEŞAR YARDIMCILARI GENEL MÜDÜR OLDU

Eski Müsteşar Yardımcılarından Volkan Mutlu Coşkun Meteoroloji Genel Müdürü, Hasan Özlü Tarım Reformu Genel Müdürü olurken, Ahmet Güldal ise TMO'ya Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Volkan Mutlu Coşkun, eski Bakanlardan Mehdi Eker'in özel kalemliğini yapmıştı. Hasan Özlü ise yine eski Bakanlardan Faruk Özlü'nün kardeşi, Ahmet Güldal ise TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın hemşerisi.

CARREFOURSA'DAN TİGEM'E GENEL MÜDÜR

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) yapılan atama ise dikkat çekti. Kaymakamlıktan TİGEM Genel Müdürlüğüne getirilen İsmail Şanlı bu görevinden alınırken, yerine CarrefourSa Gıda Kategori Direktörü Ayşe Ayşin Işıkgece getirildi. Türkiye'nin önemli bir tohum ve damızlık işletmesi olan TİGEM'e bir önceki atamada olduğu gibi yine tamamen sektörün dışından birisinin atanması dikkat çekti.

STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞINA TÜRKCELL'DEN ATAMA

Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı'na atanan Oruç Baba İnan, Türkcell'de Ticari Pazarlama Direktörü olarak görev yapıyordu. Bekir Pakdemirli'de Tarım ve Orman Bakanı olmadan önce Türkcell Yönetiminde bulunuyordu. Oruç Baba İnan, Yıldız Holding ve Anadolu Birlik Holding'de de çeşitli görevlerde bulunmuştu.

MAYIS AYINDA ATANAN ŞEKER DAİRESİ BAŞKANI DA GÖREVDEN ALINDI

Geçtiğimiz Mayıs ayında Şeker Dairesi Başkanlığına atanan Hamit Aygül'ün de görevden alınması dikkat çekti. Hamit Aygül'ün yerine Şeker İzleme, Denetim ve Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Hasdemir atandı.

TÜTÜN VE ALKOL DAİRE BAŞKANI YERİNİ KORUDU

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yapılan köklü değişiklikte, Tütün ve Alkol Daire Başkanı Ahmet Kavak yerini korudu. Kavak, mevcut görevine yeniden atandı.

HAYVANCILIK GENEL MÜDÜRÜNÜN GÖREVDEN ALINMASI ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI

24 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde Hayvancılık Genel Müdürlüğü'ne atanan Muhittin Eyimaya'nın iki ay geçmeden görevden alınması dikkat çekti. Muhittin Eyimaya'nın Hayvancılık Genel Müdürlüğü'ne atanması Bakanlıkta ve sektör tarafından olumlu karşılanmış ve isabetli bir atama olarak görülmüştü. İki ay geçmeden Eyimaya'nın görevden alınarak yerine İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Zereriyya Erdurmuş'un atanması şaşkınlıkla karşılandı.

BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN TANINAN İSMİ BİLGİ İŞLEM DAİRESİ BAŞKANLIĞINA GETİRİLDİ

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına atanan Selçuk Kavasoğlu, bilişim sektöründe tanınan bir isim. Türkiye Bilişim Derneği Genel Sekreterliği görevlerini de yürüten Kavasoğlu, bilişim sektöründe birçok konuda aktif olarak görev aldı.

GENEL MÜDÜR YARDIMCILARI GENEL MÜDÜR OLDU

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne atanan Mevlüt Aydın, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne atanan Mustafa Altuğ, Su Yönetimi Genel Müdürlüğüne atanan Bilal Dikmen ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne atanan Yusuf Kandazoğlu bulundukları birimlerde genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyorlardı. Diğer yandan Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'ne atanan Ahmet İpek ise Orman Genel Müdür Yardımcısı görevinde bulunuyordu.

MÜSLÜM BEYAZGÜL'ÜN ATANMASINA KESİN GÖZLE BAKILIYORDU

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünü vekaleten yürüten Dr. Müslüm Beyazgül'ün bu göreve atanmasına kesin gözle bakılıyordu. Beyazgül'ün Genel Müdürlükte başlattığı bazı projeler dikkat çekmişti. Ancak Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde Beyazgül görevden alınırken, yerine Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş getirildi.

EĞİTİM VE YAYIN DAİRESİNE ORMANDAN ATAMA

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Osman Güzelgöz görevden alınırken yerine birleşmeden önce Orman Bakanlığı Dış İlişkiler Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı görevini yürüten İsa Sertkaya getirildi.

İŞTE TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI'NA ATANAN İSİMLER

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne Mevlüt Aydın

Meteoroloji Genel Müdürlüğüne Volkan Mutlu Coşkun

Hayvancılık Genel Müdürlüğüne Zekeriyya Erdurmuş

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğüne Mustafa Altuğ

Tarım Reformu Genel Müdürlüğüne Hasan Özlü

Su Yönetimi Genel Müdürlüğüne Bilal Dikmen

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğüne Ahmet İpek

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne Yusuf Kandazoğlu

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Ahmet Güldal

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne Ayşe Ayşin Işıkgece

Et ve Süt Kurumu Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığına Osman Uzun

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne Fuat Fikret Aktaş

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne Özkan Kayacan

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne Aylin Çağlayan Özcan

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına Süleyman Değerli

Strateji Geliştirme Başkanlığına Oruç Baba İnan

1'nci Hukuk Müşavirliğine Dursun Kelkit

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığına İsa Sertkaya

Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığına Ahmet Kavak

Şeker Dairesi Başkanlığına Mehmet Hasdemir

Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına Ecmel Ercan

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına Selçuk Kavasoğlu atandı.