​Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, bölgede başlayan buğday hasadı sonrasında anızları yakmamaları konusunda üreticileri uyararak, anız yakmanın hem çevre hem de toprak için zararlı olduğunu ifade etti.

TARIM İL MÜDÜRÜĞÜ ANIZ YAKMA KONUSUNDA ÇİFTÇİYİ UYARDI

Çukurova Bölgesinde en fazla üretimi yapılan tarımsal ürün olan buğdayın hasadından sonra bazı üreticilerin bir sonraki ürüne hazırlık yapmak ve daha iyi bir toprak hazırlamak için tercih ettiği anız yakmanın hem çevre hem de toprak sağlığı için zararlı olduğu belirtilerek üreticiler uyarıldı.

ADANA GENELİNDE 1 MİLYON 400 BİN DEKAR ALANDA BUĞDAY EKİMİ YAPILDI

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, 2023 yılı üretim sezonunda Ceyhan, Yüreğir, Karataş, Kozan, Seyhan, Sarıçam ve İmamoğlu ilçeleri başta olmak üzere Adana genelinde yaklaşık 1 milyon 400 bin dekar alanda buğday ekimi yapıldığını belirterek, hasat sonrası anız yakılmaması konusunda üreticilerden duyarlılık beklediklerini ifade etti.

ANIZ YAKARAK TOPRAKLAR VERİMSİZLEŞTİRİLİYOR

Ceviz üreticilerinin dikkatine! Yüzde 100 hibeli ceviz soyma makinesi desteği verilecek! Ceviz üreticilerinin dikkatine! Yüzde 100 hibeli ceviz soyma makinesi desteği verilecek!

Anız yakılması sonucunda gerek tarımsal ekosistem, gerekse doğal ekosistemin tahrip edildiğini ifade eden Tekin, ''Özellikle topraktaki karbon (C) ve azot (N) dengesi yok olmakta ve tarlalar verimsizleşmektedir. Organik madde miktarını azaltan anız yangınları, mikrobiyolojik aktiviteyi geriletmekte, topraktaki faydalı mikroorganizmalar yok olmakta, toprağın su tutma kapasitesi azalarak zamanla toprak verimliliği düşmektedir'' dedi.

Adana Valiliğinin 31 Mart 2023 tarihinde yayınladığı 2023 Yılı Anız Yangınlarının Önlenmesi konulu genelgeyi de hatırlatan İl Tarım ve Orman Müdürü Tekin, bu genelgeye göre anız yakmanın yasak olduğunu, yasaklara uymayanlara ilgili kurumların 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümlerine göre cezai işlem yapma yetkisi bulunduğunu da söyledi.

ANIZ YAKANLARA DEKAR BAŞI 244 LİRA İDARİ PARA CEZASI KESİLECEK

Tekin, ''2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesine dayanılarak 2023 yılında kanuna aykırılık halinde uygulanacak idari para cezaları, 29 Aralık 2022 tarih ve 32058 sayılı Resmi gazetede yayınlanan 2023/1 no'lu tebliğde belirlenmiştir. Söz konusu tebliğde 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesinin (l) bendine aykırı olarak anız yakanlara her dekar için 244,09 TL idari para cezası verilir hükmü bulunmaktadır.

ORMAN VE SULAK ALANLARDA CEZA 5 KATINA KADAR ÇIKIYOR

Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda bu ceza beş kat artırılmaktadır. Üreticilerimizden hem cezai durumla karşılaşmamaları, hem de çevre ve doğal ekosistem sağlığı açısından buğday hasadı sonrasında anızlarını yakmamaları konusunda duyarlılık bekliyor, bereketli bir hasat dönemi diliyorum'' şeklinde konuştu.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, anızı yakmadan parçalayıp toprağa karıştıran tarımsal mekanizasyon aletlerinin kullanımı veya anızlı tarlanın doğrudan işlenip ekilmesini sağlayan yöntemlerin tercih edilmesinin sürdürülebilir çevre ve ekosistem için daha doğru olacağını da sözlerine ekledi.