Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2024 üretim yılı Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvuruları ile ilgili bir duyuru yayınladı. Duyuruda tarımsal destekleme ödemelerinden faydalanmak için mutlaka ÇKS kaydının gerekli olduğu belirtilerek, tüm üreticilerin 2 Ocak 2024 tarihine kadar e-Devlet kapısı üzerinden veya ilçe müdürlüklerine giderek 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını yapmaları istendi. 

Yapılan duyuruda şunlar kaydedildi:

-​2024 üretim yılı çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) başvuruları 1 Eylül 2023 tarihi itibarıyla başlamış olup, 02.01.2024 tarihinde sona erecektir.

2023 üretim yılında ÇKS başvurusu olan ve beyanlarında herhangi bir değişiklik olmayan üreticilerimiz 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını “e-Devlet Kapısı" üzerinden kolaylıkla yapabileceklerdir. Ayrıca dileyen üreticilerimiz ÇKS'ye kayıtlı oldukları İlçe Müdürlüklerine giderek 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını bizzat yapabilirler.

-Tarımsal destekleme ödemelerinden faydalanmak  (mazot ve gübre desteği, fark ödemesi v.b.) için mutlaka ÇKS kaydı gerekli olduğundan tüm üreticilerimizin; 01.09.2023 ile 02.01.2024 tarihleri içerisinde “e-Devlet Kapısı" üzerinden veya İlçe Müdürlüklerimize gelerek 2024 üretim yılı ÇKS başvurularını yapmaları önemle duyurulur. 

çks 1

Hayvancılıkta yem maliyetini düşürmek için çiftçiye kaba yem desteği! Hayvancılıkta yem maliyetini düşürmek için çiftçiye kaba yem desteği!

Tekirdağ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de e-devlet üzerinden ÇKS kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağına yönelik uygulamalı bir duyuru yayınladı. 

E-Devlet üzerinden ÇKS KAYIT işlemleri;

1) E-Devlet’e giriş yapılarak arama butonuna ÇKS yazıp aşağıda açılan linke tıklayınız.

çks2

2) Açılan sayfada bulunan “Yeni Başvuru” kısmından kayıt başlatılır.

çks 3

3) Açılan sayfadaki aydınlatma metni dikkatlice okunarak onaylanıp ürünler sayfasına geçiniz. Bu kısımdaki arazilerin ada/parsel numaraları ve karşılarında bulunan parselde o yıl içerisinde yetiştirdiği veya yetiştireceği ürün seçilerek başvuru tamamlanmış olacaktır.

çks 4