Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve yürütülen, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) tarafından desteklenen “ORGANİK KIRMIZI ET ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI" Projesi kapsamında Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birliğine bağlı proje üreticilerine, hayvansal üretimde yem ihtiyacını karşılamak amacı ile yem bitkisi İtalyan Çimi (Reygrass) tohumu teslim edilerek, Organik Tarım Sertifikaları verildi.

Ayrıca ikinci bir proje olan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Yürütülen, İl Özel İdaresi Tarafından Finanse edilen “Çanakkale ili ilçe bazlı kaba yem desteği” projesi kapsamında da üreticilere yüzde 50 hibeli İtalyan Çimi tohumu teslimi gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Çanakkale genelinde toplam 1.096 çiftçiye 9.600 da. alanda 48.000 kg Ryegrass (İtalyan Çimi) tohumu ekimi yapılacak.

Proje ile Çanakkale’de hayvancılık yapan, Hayvan Bilgi Sistemi (HBS) ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olan çiftçilere yönelik İtalyan Çimi tohum desteği sağlanarak kaliteli kaba yem elde etmeleri sağlanacak.

Çanakkale'de hayvancılığı ehil ellerle yapmak için sürü yönetimi elemanı yetiştirme kursu açıldı! Çanakkale'de hayvancılığı ehil ellerle yapmak için sürü yönetimi elemanı yetiştirme kursu açıldı!

Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Nazan Türkarslan, törende yaptığı konuşmada: “Çanakkale hayvansal üretimde, su ürünlerinde olduğu gibi,  tarımsal alanda da çok geniş bir yelpazeye sahip. Çanakkale yapı olarak organik tarıma çok uygun. Şu an 35 üreticimize %100 hibeli 3500 kg tohum dağıtımı yapacağız. Ayrıca kaba yem ile bir ikinci projemiz daha var. 40 Köyde 55 çiftçimize %50 Hibeli 1.500 Kg Tohum dağıtımı gerçekleştireceğiz. Hayvancılıkta girdi maliyetleri çok önemli. Hepimizin ortak sorunu. Karlı bir hayvancılık yapabilmek için, temel kural girdi maliyetlerinin düşürülmesidir. Bizlerde maliyeti düşürmek için hayvanlarımızın tükettiği yemi, kaliteli kaba yemi kendimiz üretmemiz gerekir" dedi.