Gübretaş’a ‘Koç’ gibi Genel Müdür!

Uzun bir süredir vekâleten yönetilen Gübretaş Genel Müdürlüğü'ne atanacak isim belli oldu. Kulislerde konuşulanlara göre yeni Genel Müdür, Gübretaş yönetimiyle bile tanıştırıldı. Ancak atanması beklenen yeni Genel Müdür'ün bir isme olan yakınlığı, bu atamayı önemli kılıyor.

Gübretaş’a ‘Koç’ gibi Genel Müdür!
banner200

ÖZEL HABER

Gübretaş Genel Müdürü kim olacak? Şükrü Kutlu'nun görevden ayrılmasıyla birlikte 6 aydır vekâleten yürütülen Gübretaş Genel Müdürlüğü'ne atanacak ismin belli olduğu konuşuluyor. Kulislerde konuşulan iddialara göre geçmişte Cine 5 ve El Cezire'de yöneticilik yapan ve şu anda Anadolu Ajansı Uluslararası Operasyonlar Direktörü olan İbrahim Yumaklı'nın Gübretaş Genel Müdürlüğü'ne getirileceği kaydediliyor.

İbrahim Yumaklı'nın, aynı zamanda Gübretaş'ın NEGMAR'daki ortağı olan Mehmet Koç'un İcra Kurulu Başkanı olduğu Girişimci İşadamları Vakfı'nın İcra Kurulu Üyesi ve Tanıtım ve Medya İlişkileri Konseyi Başkanı olması yapılması beklenen bu atamayı önemli kılıyor.

İSTANBULLİNES FERİBOTLARI DURDURULMUŞTU

Bilindiği üzere NEGMAR'daki ortaklıktan dolayı Mehmet Koç ile Gübretaş arasında uzun bir süredir büyük bir anlaşmazlık yaşanıyor. Bu anlaşmazlıktan dolayı da en son Eskihisar Topçular arasında taşımacılık yapan İstanbullines feribotları durdurulmuştu.

İstanbullines, NEGMAR'a ait bir şirket. NEGMAR'ın da yüzde 40'ı Gübretaş'a, yüzde 40'ı Suudi Nesma Grubu'na ve yüzde 20'si de Mehmet Koç'a ait.

İstanbullines feribotlarının, Mehmet Koç ile Gübretaş arasındaki tahsilat paylaşımında yaşanan sıkıntıdan dolayı durdurulduğu belirtilirken, daha sonra varılan anlaşma ile feribotlar, Kurban Bayramı öncesinde yeniden çalışmaya başlamıştı. Feribotların kısa süreli de olsa çalışmaması Gübretaş'a ciddi bir zarar yazmıştı.

ANLAŞMAZLIĞIN TEMELİNDE LİMAN KİRASI MI VAR?

Diğer yandan Gübretaş ile Mehmet Koç arasındaki tahsilat sorununun liman gelirlerinden kaynaklandığı ifade ediliyor. Tarım Kredi'nin limanlarda bir ortaklığı bulunmazken, yüzde 66'sı Mehmet Koç'a ve yüzde 34'ü de Suudi Nesma Grubu'na ait. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin bir önceki Genel Müdürü İrfan Güvendi döneminde limandan kaynaklanan kira gelirlerinin Mehmet Koç'a ödenmediği ve bundan dolayı da Koç'un Gübretaş'ın İstanbullines'taki gelirlerine el koyduğu ifade ediliyor. Gübretaş'ın da bundan dolayı feribotları durdurmak zorunda kaldığı belirtilmişti.

Böyle bir süreçte Gübretaş Genel Müdürlüğü'ne, Mehmet Koç'un İcra Kurulu Başkanı olduğu Girişimci İşadamları Vakfı'nda birlikte çalıştığı bir ismin atanacak olması dikkat çekti.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2019, 14:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hisselere bakın
Hisselere bakın - 5 yıl Önce

Arkadaşlar bunları söylüyotsunuzda Allah Aşkın'a gübretaşımızın hisselerine bir bakın lütfen.Bırakın laf kalabalığınıda işimize bakalım bu vekaleten atamalar Yüzünden çalışamıyoruz.Hayırlı olsun.Allah utandırmasın

Hayırlı olsun
Hayırlı olsun - 5 yıl Önce

İbrahim Beyi tanırım, o makama çok şey katacaktır. Allah hayırlı, mubarek etsin.

- 5 yıl Önce

Çiftlik nasılsa biiz köylü onlara çalışıyoruz.ye kürküm ye.koylu tırmalasın güneşte yansın.

ne yazılsa boş
ne yazılsa boş - 5 yıl Önce

GÜBRETAŞ gibi dev bir şirketin mehmet koç a teslimi o şirketlere hissedar olununca bitmişti zaten. şu anda tamamının devir teslimini yapacak genel müdür adayı bulunmuş demekki. çiftçiye hayırlı olsun "atandığı zaman gübretaşın cenaze namazını kılınacaktır" . önemli olan çiftçinin kazanması değil kişilerin ne kazanacağıdır. yeni felsefemiz hayırlı olsun.

Eger...
Eger... - 5 yıl Önce

Eger Allah deyip etrafindakileri kandirarak Ciftcinin hakkina giren varsa; hem bu dunya da hemde Ahirette - hesap gunu elimiz yakasinda olacaktir. Kimse kendine baskalarinin emekleri uzerinden kendine servet yapmasin..

- 5 yıl Önce

Biz güneş altında yanalım bunlar bizim kuruluşumuzda fink atsınlar.Gübreyi bize kazık fiyattan satsınlar şirket içinde şirket kurup denetimden kaçsınlar saltanat sefa sursunler yazıklar olsun.ALLLAH bunlarda çiftçinin bizim hakkımızı bırakmasın.HAKKIMIZ HARAM OLSUN

- 5 yıl Önce

GUBRETAS bizim kuruluşumuz.Tarım kredi bizim kuruluşumuz amma çalışanlar rahatını ediyor.Biz köylüye sahibine faydası yok.Gübre yi bize piyasadan pahalı satarak ayakta duruyor yazıklar olsun.40 yıldır kurumu içinden bilen biriyim çiftçiye sahibine faydası yok.Parası olmıyan çiftçiler kuruma gidiyor çaresizce.Kendimizi kandırmıyalım çalışanlara saltanat sağlayan bir yer.Allah hakkımızı bırakmasın .

- 5 yıl Önce

Tarım kredide sistem değişmeli kim gelirse gelsin marka uyuyor.Çiftçi buyuyen kurumundan ucuz faydalanamıyor.Kar eden büyüyen birçok şirketi var amma köylüye neverdi bugüne kadar.Koylu sürekli ah ediyor ortaklıktan çıkanlara yatırdığı sermayesi bile günümüz değerinde odenmiyor.Yetkililere hatırlatsyım.Ah edenler çok.Selamlar saygılar


banner251