Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Orman Genel Müdürlüğünün aracılığıyla 11 Kasım'da, 81 ilde ve kardeş 6 ülkede aynı anda düzenlenen programlarda on binlerce vatandaşının katılımıyla milyonlarca fidan toprakla buluşurken, söz konusu fidanların bakım ve korumasını yapacak binlerce orman işçisi ise işten çıkarıldı.

MİLLİ FİDAN BAYRAMINDA 13 BİN 600 ORMAN İŞÇİSİNE İŞ ÇIKIŞI VERİLDİ!

Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde 16 bin kadrolu çalışan bulunurken, 13 bin 600 işçi ise mevsimlik olarak istihdam ediliyor. Mevsimlik işçiler, yılda 9 ay 29 gün çalışırken geri kalan iki aylık sürede ise iş çıkışı veriliyor.

ORMAN YANGINLARINDA CANLARINI FEDA EDEN ORMAN İŞÇİLERİNİN KAPI ÖNÜNE KONULMASI MİLLİ FİDAN BAYRAMI KUTLAMALARINA GÖLGE DÜŞÜRDÜ!

Orman yangınlarında canlarını feda eden mevsimlik işçilerin tam da 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Gününde işten çıkarılması, milli fidan bayramı kutlamalarına da gölge düşürdü. Türkiye’de ve kardeş 6 ülkede (Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Macaristan) 11 Kasım’da aynı anda milyonlarca fidan toprakla buluşurken, bu fidanları koruyup, kollayacak, orman işçilerinin kış günü 2 ay kapının önüne konması ormanların korunması ve geliştirilmesi konusunda yaşanan çelişkiyi gözler önüne seriyor.

Pamuk çiftçisi isyan etti: Girdi fiyatları yüzde 400 arttı ancak pamuğun fiyatı düştü! Pamuk çiftçisi isyan etti: Girdi fiyatları yüzde 400 arttı ancak pamuğun fiyatı düştü!

ORMANLAR BÖYLE Mİ KORUNACAK?

Ormanların korunup kollanması ve iyileştirilmesi için yılın 12 ayı sürekli iş olmasına rağmen orman teşkilatında çalışanların geçici ve daimi ayrımına tabi tutulması, bu çalışanların yarıya yakınının kış günü işten çıkarılması ülke ormancılığının korunması ve geliştirilmesinde ciddi handikap oluşturuyor.

KAPI ÖNÜNE KONULAN ORMAN İŞÇİLERİ 2 AY EKMEĞE MUHTAÇ HALE GELİYOR!

Mevsimlik işçi statüsünden dolayı iki ay iş çıkışı yapılan 13 bin 600 orman işçisi, bu iki ayda bir işte çalışamazken, birçoğu ekmeğe muhtaç hale geliyor. Orman yangınlarında canlarını tehlikeye atan bu insanların, kış günü ekmeğe muhtaç hale getirilmesi Tarım Bakanlığının ormanlar konusundaki samimiyetsizliğini de gözler önüne seriyor.

ORMAN İŞÇİLERİ 12 AY İŞLERİNİN BAŞINDA OLMAK İSTİYOR

Mevsimlik işçiler, bu dramın biran önce sona ermesini beklerken, 13 bin 600 orman işçisi 12 ay işlerinin başında olmak istiyorlar.