Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda işçiler, yaklaşık 30 yıldır Türk-İş'e bağlı Tarım-İş Sendikası'na üyeler. Ancak beklentilerinin karşılanmamasından dolayı işçilerin sendikalarından istifa ederek Hak-İş'e bağlı Öz Orman-İş Sendikası'na üye olmaya başladıkları kaydediliyor. Bu konuda geçtiğimiz hafta Ankara'da geniş katılımlı bir toplantı yapıldı.

Öz Orman-İş Sendikası konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaparak, 30 yıldır üyesi olduğu sendikadan umduğunu bulamayan tarım teşkilatı emekçilerinin, Öz Orman-İş'e geçmeye başladığını duyurdu.

ANKARA'DA İLK TOPLANTIYI YAPTILAR

81 ilden gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında çalışan 500'ü aşkın tarım emekçisiyle, 3-4 Mart tarihinde Ankara'nın Haymana ilçesinde bir toplantı yapıldığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

İŞÇİLERE BROŞÜR VERİLDİ

“Bu toplantıda Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan ve sendika yöneticileri ile uzmanları, Öz Orman-İş'in üyelerine verdiği hizmetler, yaptığı başarılı toplu iş sözleşmeleri ve geleceğe yönelik emek dostu politikalarını tarım emekçilerine anlatmış ve onlardan gelen soruları cevaplandırmıştı. Ayrıca, Öz Orman-İş'in Orman Teşkilatı ve TİGEM işletmelerinde çalışan emekçilere sağladığı hakları ve başarılı sözleşme örneklerini ihtiva eden bir broşür de tarım emekçilerine sunulmuştu.

SENDİKA TEMSİLCİLERİ DE SENDİKALARINI DEĞİŞTİRİYOR

Edindikleri bilgileri değerlendiren Tarım Teşkilatı çalışanları, toplantının üzerinden henüz bir hafta geçmeden, Öz Orman-İş çatısı altında toplanmaya başladılar. 81 ilde, tarım emekçilerinin Öz Orman-İş'e geçişleri, her geçen gün hızlanarak devam ediyor. Bazı illerde, eski sendikanın temsilcilerinin de Öz Orman-İş'e geçtiği gözleniyor."

Öz Orman-İş Genel Başkanı Settar Aslan, tarım-orman emekçilerini tek ve güçlü bir çatı altında toplanmaya ahdettiklerini belirterek, şunları söyledi:

BİRLİK OLMAYA DAVET ETTİ

“Tarım Teşkilatında çalışan tüm emekçilerimizi, Öz Orman-İş'in güçlü çatısı altında birlik olmaya davet ediyorum. İşçi kardeşlerimizin bir an önce bu çatı altında toplanmaları hem kendi yararlarına olacak, hem de işkolumuzdaki güçlü birlikteliği sağlayacaktır. Şu anda Öz Orman-İş, işkolumuzda sendikalı çalışanların yüzde 70'ten fazlasını bünyesinde toplanış bulunmaktadır. Tarım Teşkilatındaki kardeşlerimizin de bu birliğe katılmasıyla, işkolumuzdaki sendikalı işçilerimizin yüzde 90'dan fazlası tek çatı altında toplanmış olacaktır. Böylece, işkolumuzda çalışan emekçilerimizin ekonomik ve sosyal haklarını daha güçlü şekilde savunma imkânı ortaya çıkacaktır."

TARIMDANHABER