Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Rekabet Kurumu’nun aralarında Gübretaş’ında bulunduğu 7 gübre firmasına piyasada kartelleşmeye neden olmalarından dolayı ağır ceza kesmesi Tarım Bakanı Vahit Kirişçi ile Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın görevlerini tartışmalı hale getirdi. Rekabet Kurumu’nun ‘Kartelleşme’ suçunu tespit ettiği dönemde Kirişçi ve Yumaklı’nın GÜBRETAŞ’ta üst düzey görevlerde bulunmaları kamu vicdanında derin yaralar açarken, gübre piyasasında kartelleşmeye neden olan şirket yöneticilerinin bugün Tarım Bakanlığında Bakan ve Bakan Yardımcısı olarak görev yapmaları da hayretle karşılanıyor. 

REKABET KURUMU’NUN HENÜZ KAMUOYUNA AÇIKLAMADIĞI TESPİTLERİ TARIM SEKTÖRÜNDE BOMBA ETKİSİ YAPTI!

Rekabet Kurumu’nun henüz kamuoyuna açıklanmayan 7 gübre firması ile ilgili ‘KARTELLEŞME’ye yönelik tespitleri nedeniyle büyük cezalar kesmesi, tarım sektöründe bomba etkisi yaparken, bu karar GÜBRETAŞ boyutundan dolayı Tarım Bakanı Vahit Kirişçi ile Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’yı da yakından ilgilendiriyor. ‘KARTELLEŞME’ cezası henüz kesinleşmese de Rekabet Kurumu’nun tespitleri Bakan ile Bakan Yardımcısının yaptıkları görevleri tartışmalı hale getirdi. Kartelleşme cezasında bir gübre firmasının ihlal suçunu kabul ederek Rekabet Kurumu ile uzlaşmaya gitmesi ‘KARTELLEŞMEYE’ yönelik tespitleri daha manidar hale getirdi. 

REKABET KURUMU’NUN TESPİTLERİ VE 6 GÜBRE FİRMASINA GÖNDERDİĞİ CEZALAR KAMUOYUNA SIZDI!

Rekabet Kurulu’nun rekabete aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle 7 gübre firmasına yönelik 1 yıldır sürdürdüğü soruşturma devam ederken, Rekabet Kurumu’nun firmalara kestiği kartelleşme cezası kamuoyuna sızdı. Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur, Rekabet Kurumu’nun gübre fabrikalarına kartelleşme nedeniyle büyük cezalar kestiğini belirterek, “Geçen hafta, 11 Ağustos 2022 tarihinde, 7 gübre fabrikasına haklarındaki suçlamaları ve kesilen cezaların miktarlarını bildiren rapor ve yazılar tebliğ edildi” dedi. 11 Ağustos’taki tebliği alan firmaların en geç 2 ayın sonunda ikinci yazılı savunmalarını yapacaklarını dile getiren Uğur, Rekabet Kurumu’nun da Kasım ayında Ek Görüş raporu yazacağını ve 2023’ün Ocak ve Şubat aylarında da cezanın kesinleşeceğini vurguladı. 

KARTELLEŞME CEZASI HANGİ GÜBRE FİRMALARINA NEDEN KESİLDİ?

Rekabet Kurumu’nun, BANDIRMA GÜBRE, EGE GÜBRE, ETİ BAKIR, GEMLİK GÜBRE, TOROS TARIM ve GÜBRETAŞ hakkında KARTELLEŞME cezasına hükmettiğini belirten Uğur, KARTELLEŞME cezasının da 4’üncü maddedeki ‘Uyumlu eylem, birlikte hareket edip hassas bilgileri paylaşarak fiyat belirleme, fiyatları istedikleri seviyede tutma’ suçundan dolayı kesildiğini kaydetti. 

İGSAŞ İHLAL SUÇUNU KABUL EDEREK REKABET KURUMUYLA UZLAŞIYA GİTTİ! 

Bu gübre firmalarının dışında İGSAŞ’ın doğrudan ihlal suçunu işlediğini kabul ederek uzlaşıya gitmesi, Rekabet Kurumu’nun kartelleşme cezasını daha manidar bir duruma getirdi. 

REKABET KURUMU İDDİALARI YALANLAMADI! 

Fuat Uğur’un iddialarının ardından Rekabet Kurumu ile 7 gübre firmasının bu iddialara yönelik bir açıklama yapmamaları da dikkat çekti. 

REKABET KURUMUNUN BU TESPİTLERİNDEN SONRA BAKAN KİRİŞÇİ İLE BAKAN YARDIMCISI YUMAKLI’NIN GÖREVLERİ TARTIŞMALI HALE GELDİ

Çiftinin en önemli tarımsal girdisi olan gübrede, çiftçi kuruluşu GÜBRETAŞ’ın da ‘KARTELLEŞMEYE’ neden olduğu gerekçesiyle ağır bir cezaya çarptırılması, gübre piyasasında yaşanan vurgunu gözler önüne sererken, Kirişçi ve Yumaklı’nın görev yaptığı dönemde çiftçinin de nasıl sömürüldüğünü ortaya koyuyor. 

GÜBRE PİYASASINDA KARTELLEŞMEYE NEDEN OLAN YÖNETİCİLER BUGÜN TARIM BAKANLIĞINI YÖNETİYOR! 

Rekabet Kurumu’nun gübre firmalarına yönelik soruşturmayı başlattığı dönemde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Gübretaş’ta bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak görev yaparken, Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı ise Genel Müdür olarak görev yapıyordu. Gübre piyasasında kartelleşmeye neden olan üst düzey şirket yöneticilerinin bugün Tarım Bakanlığında en üst düzey görevlerde bulunmaları büyük bir skandal olarak görülüyor. 

REKABET KURUMUNUN SOMUT TESPİTLERİNE RAĞMEN BAKAN VE BAKAN YARDIMCISININ GÖREVLERİNİ SÜRDÜRÜYOR OLMALARI HAYRETLE KARŞILANIYOR

Devletin en önemli kurumlarından olan Rekabet Kurumu’nun GÜBRETAŞ ile ilgili somut tespitlerinin olduğu bir yerde Kirişçi ile Yumaklı’nın halen görevlerini sürdürüyor olmaları kamu vicdanını derinden yaralarken, halen Bakan ve Bakan Yardımcısının görevde bulunmaları da hayretle karşılanıyor.