ÖZEL HABER / Buğday ve arpada mazot gübre desteği açıklanırken fark ödemesi desteğinin açıklanmaması, çiftçiyi faturasız işlem yapmaya itiyor. Buğday ve arpada tonda geçen yıl 100 lira fark ödemesi desteği verilirken, söz konusu destekten yararlanmak isteyen çiftçilerin stopaj ve borsa tescil masrafı olarak bu yıl 150 lira ödemesi gerekiyor. Mevcut durumda çiftçinin fark ödemesi desteğinden yararlanabilmesi ve devletin vergi kaybına neden olmaması için fark ödemesi desteğinde vergi ve kesintilerin üstünde bir artış yapılarak açıklanması gerekiyor.  

BUĞDAY VE ARPADA FARK ÖDEMESİ DESTEĞİNİN AÇIKLANMAMASI KAYITDIŞILIĞINA NEDEN OLUYOR!

Buğday ve arpada fark ödemesi desteğinin açıklanmaması ciddi sıkıntıları da beraberinde getirdi. Geçen yıl tonda 100 TL fark ödemesi desteği verilirken, çiftçinin bu destekten yararlanabilmesi için faturalı satış yapması gerekiyor. Ancak mevcut durumda çiftçinin ürününü faturalı sattığı durumda stopaj ve borsa tescil gideri ile birlikte 150 lira masrafı oluyor. Yani 100 lira fark ödemesi desteğinin artırılmaması durumunda stopaj vergisi ile tescil gideri için 150 harcama yapması gerekiyor. Bu da çiftçiyi faturasız alış veriş yapan tüccarlara yöneltiyor.

Bu durum devletin bu ürünlerden vergi alamamasına ve vergisini ödeyerek iş yapmak isteyen üretici ve tüccarların iş yapamamasına neden oluyor. Hasadın bitmesiyle birlikte sahada böyle bir sorun yaşandığı bilindiği halde Tarım ve Orman Bakanlığının buğday ve arpada fark ödemesi desteğini açıklamaması tepkilere neden oluyor.