Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Organik Arıcılığı Geliştirme Projesi" kapsamında Gümüşhane İl Müdürlüğü tarafından 4 arıcıya 140 organik kovan ve 225 kilogram organik balmumu desteğinde bulunuldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen Gümüşhane'de de organik arıcılığı geliştirmek, verimliliği artırmak amacıyla böyle bir projenin gerçekleştirildiğini söyledi. Birsen, “ İlimiz, arıcılık bakımından son derece zengin bir potansiyele sahip. Zengin bitki florasına sahip. Amacımız bu kaynağı en iyi şekilde değerlendirmek ve kullanmaktır. İlimizde 450 arıcımız, 50 bin de kovan bulunmaktadır. Bakanlığımız arıcılığın süreklilik ve devamlılık arz etmesi için destekleme yapmakta. Bu kapsamda geçen yıl 327 arıcımıza 330 bin lira destekleme yapmıştır. Bu destekler bu yıl da devam edecektir. Dünyada gelişen organik tarımın yanına organik arıcılığı da destekleyerek geliştirmeye karar verdik. Geçen yıl başlattığımız desteklemeyi bu yıl da sürdürerek organik arıcı sayımızı 17'ye, kovan sayımızı da 700'e çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Birşen, doğadaki zengin nektarı milli ekonomiye kazandırmayı amaçladıklarını belirterek arıcılığın önemli bir ekonomik getiriye sahip olduğunu söyledi.

İl Müdürü Birşen, “İlimiz 430 mera, 168 bin hektar mera alanına sahip. Bu meralarımızı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Bugün dağıtacağımız organik kovanlar tamamıyla doğaldır. Üzerilerinde herhangi bir katkı olmaksızın, çivileri dahi organiğe uygun çivilerdir. Kovana çivi teması yoktur. Tutkal kesinlikle kullanılmamıştır” dedi.