Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları öğretim görevlisi Prof. Dr. Nurettin Gülşen, yetiştiricilerin dijital platformu www.yetistiricisoruyor.com'da, 'Gençler hayvancılığa neden ilgi duysun ki? başlıklı makalesinde gençlerin hayvancılığa yönlendirilmemesi durumunda toplumun geleceği için hayvansal protein kaynaklarının üretiminin tehlikeye gireceğine dikkat çekti.

nurettin gülşen

SÜT VE ET PARA ETMİYORSA GENÇLER NEDEN HAYVANCILIK YAPSIN?

Gençlerin tarım ve hayvancılığa ilgi duymamalarının altında bir çok neden yattığını dile getiren Gülşen, ancak süt ve etin para etmediği bir yerde hiçbir gencin hayvancılık yapmasını da beklememiz gerektiğini vurguladı.

GENÇLERİ TARIM VE HAYVANCILIĞA ÇEKEMEZSEK TOPLUM OLARAK BİZLİRE SIKINTILI GÜNLER BEKLİYOR

Gençlerin hayvancılık ve tarıma pek ilgi duymadıklarının bilinen bir gerçek olduğunu belirten Gülşen, bunun üniversite tercih sıralamasında bile görüldüğünü kaydetti. Hayvancılık ile ilgili mesleklerin ve yetiştiriciliğin gençlerin ilgisini çekmediğini ve zor geldiğini ifade eden Gülşen, “toplumun geleceğiyle ilgili olarak gıda maddeleri üretimi için şart olan hayvancılık ve tarım ile gençlerin ilgilenmemeleri bizleri ileriki zamanlarda büyük sıkıntıların beklediğini gösteriyor” dedi.

HAYVANSAL PROTEİN KAYNAKLARININ ÜRETİMİNİ GARANTİ ALTINA ALMALIYIZ!

Tosun, düve, erkek manda, inek, dişi manda kesim fiyatları değişmedi! ESK yerli kesim yapamıyor! Tosun, düve, erkek manda, inek, dişi manda kesim fiyatları değişmedi! ESK yerli kesim yapamıyor!

Bu olumsuz gidişe karşı acilen bir politika geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Gülşen, “Toplumumuzun geleceği için hayvansal protein kaynaklarının üretimlerinin devamlılığını garanti altına almalıyız. Klasik ya da modern, yolu ne olursa olsun süt ineği, besi sığırı, koyun, keçi, tavuk ve balık gibi hayvanların yetiştiriciliğinin çocuklara ve gençlere öğretilmesi ve ilgilerinin çekilmesinin stratejik öneme haiz bir konu olduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

HİÇ BİR GENÇ PARA KAZANAMAYACAĞI BİR SEKTÖRE GİRMEZ

Gençlerin tarım ve hayvancılıktan uzaklaşmasının altında ‘para kazanamama’ kaygısının yattığına işaret eden Gülşen, aslında gençlere hayvancılıktan para kazanacaklarını garanti edecek bir yapının oluşturulması durumunda birçok gencin tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya başlayacağını dile getirdi.  

GENÇLERE PARA KAZANACAKLARI GARANTİ EDİLİRSE İŞLER TERSİNE DÖNER!

Derslerine girdiği ve iletişim halinde olduğu üniversite öğrencileri ile gittiği işletmelerdeki gençlerle hasbihallerinden elde ettiği izlenimlerini paylaşan Gülşen, şunları kaydetti: “İş yapmanın ilk kuralının ‘para kazanmak’ olduğunu genci de yaşlısı da biliyor. Eğer bugünkü gibi süt ve et para etmezse çok yakın gelecekte ne yazık ki hayvancılık yapacak bir nesil olmayacak. Siz gençlere hayvancılıktan para kazanacaklarını garanti edin yapacak o kadar çok genç var ki şaşırırsınız”

KADININ GİTMEDİĞİ YERE ERKEK DE GİTMİYOR!

Diğer yandan gençlerin hayvancılığa yaklaştırmak için öncelikle kızların ilgisinin çekilmesi gerektiğini belirten Gülşen, “Çünkü her zaman söylediğim gibi ‘kadının gitmediği yere erkek de gitmiyor’ Bu amaçla son dönemlerde olduğu gibi gençlere özel teşvikler hazırlanmalıdır. Bilhassa kızlarımız için teşviklerde pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Yani kızlarımızın, kadınlarımızın yaptığı teşvik başvurularına daha yüksek puan veya bütçe verilmeli, SGK primleri gibi giderlerde indirim yapılmalıdır. Yoksa bırakın şehirli kızlarımızın taşraya gitmesini bu gidişle köydeki kızlarımız da bir daha dönmemek üzere şehirlere iniyorlar ve artarak inecekler”