Kurban Bayramı yaklaşırken bir tarafta kurbanlık alışverişi, diğer tarafta sıla-i rahim ve memleket ziyaret planları yapılıyor. Bayramda kurban kesimleri ve ziyaretlerle birlikte 20-24 milyar TL’lik ekonomik hareketlilik bekleniyor. Bu seneki tahminler 850 bin civarı büyükbaş, 2 milyon 800 bin–3 milyon arasında da küçükbaş hayvan kesileceği doğrultusunda... Sadece kurbanlık olarak 10-15 milyar liralık bir hacme ulaşılması bekleniyor.

YAKLAŞIK 4 MİLYON HAYVAN KESİMİ

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Yardımcısı Osman Yardımcı, geçen sene Kurban Bayramı’nda Türkiye genelinde 866 bin büyükbaş, 2 milyon 682 bin küçükbaş hayvan kesimi yapıldığını söyledi. Bu yılki beklentinin 1 milyon büyükbaş, 3 milyon küçükbaş olduğunu belirten Yardımcı, bu yıl keçi, koyun gibi küçükbaşta ortalama fiyatın 2 bin lira, büyükbaş ortalama fiyatının da 10 bin lira olduğunu söyledi. Kasapların üç yıldır kesim fiyatlarında zam yapmadığını belirten Yardımcı, bu yıl da küçükbaş kesimin 150 TL, büyükbaşın 450 TL olduğunu söyledi.

10-15 MİLYAR TL’LİK HACME ULAŞILACAK

Antalya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Murat Karabayoğlu, “Bu seneki tahminler ise 850 bin civarı büyükbaş, 2 milyon 800 bin-3 milyon arasında da küçükbaş hayvan kesileceği doğrultusunda. Sadece kurbanlık olarak aşağı yukarı 10-15 milyar Türk Lirası arasında bir hacme ulaşıyor” dedi.