Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı, doğal yaban hayatında Kuduz Hastalığı ile mücadele amacıyla, " Türkiye' de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini " isimli  bir Avrupa Birliği Projesini uygulamaya koymuştu

KUDUZ_AŞILAMA_MANSET

Kuduz hastalığından  korunmanın en etkin yöntemi aşılamadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tilkiler havadan atılan BAİT (köfte şeklinde, kapsüllü yemler) kullanılarak, diğer hayvanlar ise enjeksiyon (şırınga ) ile aşılanmaktadır.

TİGEM'de makam aracına Genel Müdürden dahiyane çözüm! Cumhurbaşkanlığına takılmamak için işletmeye kiralattı! TİGEM'de makam aracına Genel Müdürden dahiyane çözüm! Cumhurbaşkanlığına takılmamak için işletmeye kiralattı!

IMG-20160411-WA0001

Bakanlığın vatandaşlara yaptığı uyarı ise şu şekilde ;

Vatandaşlarımızın tilkilerin aşı yemleri ile aşılanması kampanyası süresince, dikkat etmesi gereken  hususlar şunlardır.

1-) Aşı yemi bulunduğunda kesinlikle dokunulmamalıdır. Bu yemler sadece tilkiler içindir. Dokunulduğunda yemlerin kokusu değişeceğinden tilkiler bu yemleri yemeyeceklerdir.

2-) Aşı yemleri çok ortalık bir yerde görülürse ona dokunmadan ayağımızla veya başka bir şeyle, tilkinin bulabileceği bir yere doğru uzaklaştırılması sağlanmalıdır.

3-) Aşı yemlerinin atılmasını takiben bir hafta süresince köpekler başıboş bırakılmamalı ve aşılı yemleri yemeleri engellenmesi gerekmektedir.

4-) Özellikle çocuklar bu aşılı yemlere dokunmamaları konusunda uyarılmalıdır.

5-) Kapsülün içindeki aşı göze, cildimize veya cildimizdeki açık bir yaraya temas ederse, temas noktaları temiz su ve sabun ile yıkanmalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

6-) Bazı hayvanlarca bu yemler farklı yerlere taşınabilir. İnsanların bu yemleri bahçelerinde veya çevrede bulmaları halinde, yerden direk temastan kaçarak bir eldiven veya plastik bir torba ile almaları ve imha edilmesi için bir Veteriner Hekime veya sağlık tesisine götürmeleri gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki; Kuduz hastalığı % 99,9 öldürücü ama aşılama ile % 100 önlenebilir bir hastalıktır.

Projenin amacına ulaşması ve tüm vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları hususunda yapılan uyarılara uymaları önem arz etmektedir.