TİGEM'de üretim çelişkisi! Damızlık ve tohum üretimi düşerken kurum borçları nasıl ödendi? TİGEM'de üretim çelişkisi! Damızlık ve tohum üretimi düşerken kurum borçları nasıl ödendi?

Kiraz üretiminde önemli bir yere sahip Erzincan’da kiraz hasadı, mevsimsel değişiklik ve sıcaklıkların artmasıyla önceki yıllara göre 15 gün önce yapıldı.

Erzincan'ın Üzümlü ilçesi, kiraz üretimi açısından büyük bir potansiyele sahip. Kiraz hasadının başlamasıyla birlikte, kiraz üreticileri sevindi. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, 80 yaşındaki bir üretici, ömründe bu kadar bol kiraz hasadı yapmadığını söylerken, pazar sıkıntısına da dikkat çekti.

Erzincan'da tarım sektöründe son yıllarda önem kazanan kiraz, dikim sahası ve üretim açısından büyük gelişme gösteriyor. Geçen yıl pazarlama noktasında yaşanan sıkıntının olmaması, çiftçilerin kiraza yönelmelerinde büyük bir etken olarak öne çıkıyordu, ancak bu yıl durum farklı. Üreticiler, 300 kilo verim aldıkları alandan 2,5 tona yakın verim elde ettiklerini belirtirken, pazar sıkıntısı çektiklerini ifade ettiler. İhracat firmalarının ve tüccarların verdiği fiyatlara uymamaları ve sürekli alım fiyatlarında oynamaları da üreticilerin tepkisine neden oluyor.

İSTEDİKLERİ FİYATTAN SATAMIYORLAR

Bayırbağ köyünde kiraz hasadına başlayan üreticiler, verimden memnun olsalar da istedikleri fiyattan satamıyorlar. Kirazlar neredeyse dalları kırma noktasına gelmiş durumda ve bu yılın rekoltesi görülmemiş düzeyde. 80 yaşındaki kiraz üreticisi Selami Demirel, ömrü boyunca böyle bir verim görmediğini belirtiyor ve geçen seneye göre 1,5 - 2 tona yakın kiraz topladığını söylüyor. Gelecek yıl için de daha fazla verim bekliyor.