Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, 1 Eylül tarihinde başlayan ÇKS başvurularının 30 Haziran 2019'da sona ereceğini hatırlatarak desteklerden yararlanmak isteyen çiftçilere sisteme kayıt olmaları çağrısında bulundu.  

HER TÜRLÜ TARIMSAL DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN "ÇKS" KAYDI GEREKİYOR

Başvurusu bulunmayan çiftçilerin sistemin sunduğu imkanlardan yararlanamayacağını belirten Doğan, tarım alanlarının ÇKS kayıtlarının yapılması, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini sürdürmesine katkı sağlayan desteklerden yararlanabilmelerinin elzem olduğunu söyleyerek "ÇKS kaydı yaptırmayan çiftçilerimiz desteklerden yararlanamıyor, tarım sigortası yaptıramıyor, düşük faizli kredi kullanamıyor. ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerimizin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, yem bitkileri, fark ödemesi gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir. Çiftçilerimizin yaşanması muhtemel herhangi bir doğal afet sonucunda meydana gelebilecek zararları doğrultusunda, kredi borçlarının ertelenmesi veya afet sonrası yapılacak her türlü tarımsal desteklerden yararlanabilmesi için ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerektirmektedir. Çiftçilerimizin son haftada yaşanabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak kayıtlarını bir an önce yaptırmalarında fayda var" dedi.     

Çiftçileri konu ile ilgili kısa mesajlarla bilgilendirdiklerini söyleyen Doğan, çiftçilerin mağduriyet yaşamaması için kayıtlarını mutlaka yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

ÇKS KAYDI İÇİN İSTENEN BELGELER

Herhangi bir ziraat odasına kayıtlı ise, ekim yapılan ürün ve parseli, ilk kez kayıt yaptıracaklar için kendisinin ya da vekilinin bizzat bulunması, T.C nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf, köy, parsel ve ekilecek ürün.