Saanen keçisi için hastalık uyarısı!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım ve Orman Komisyonu süt keçisi ırklarından ‘Saanen” için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne hastalık uyarısında bulundu.

Saanen keçisi için hastalık uyarısı!
banner200

Meclis gündemine alınan ‘Kırsal Kesimde Gelir Getirici Faaliyetlerin Desteklenmesi’ maddesi kapsamında Tarım ve Orman Komisyonu İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne süt keçilerinden Saanen ırkı için hastalık uyarısında bulundu.  İzmir kırsalındaki ilçelerde Saanen, Kıl ve Maltız Keçi/Teke, Sakız, Kıvırcık, Sönmez ve Tahirova Koyunu/Koç yetiştiriciliğine yönelik ıslah çalışmalarına destek olmak, küçük üreticileri desteklemek ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılmasına yönelik İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında protokol imzalanması için önerge hazırlandı. Protokol, Plan ve Bütçe ile Hukuk Komisyonları tarafından incelendi ve oy birliği ile uygun bulundu. Fakat Tarım ve Orman Komisyonundan gelen, ‘Saanen ırkının hastalıklara dayanıksız olduğu için Maltızın ön plana çıkarılmasını istiyoruz’ şeklindeki görüş de oy birliğiyle uygun bulundu. Madde meclis oturumunda resmi karara bağlanacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Haber Tarım
Haber Tarım - 2 yıl Önce

Keçi türü yerine Keçi ırkı yazalım. Tarım medyası olarak dikkat edilmesi lazım.

HÜSNÜ YALÇIN
HÜSNÜ YALÇIN - 2 yıl Önce

Hocam merhabalar. Sütten kesilmiş kuzularımı dışarıya yayılıma bırakmak istemiyorum. Anız yerinin bir faydası olabileceğine inanmadığkm için onlara sadece günde 3 defa yonca kurusu veriyorum.Ancak bu biraz yetersiz geliyor galiba. Çünkü ne zaman içlerine girsem elimde yonca var zannedip etrafıma koşturuyorlar. Yoncayı yiyebildikleri kadar versem bir sıkıntı olur mu?

banner151

banner251