Kısa adı TÜDEF olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Sinan Vargı ;”Piyasada 8 liraya küçük teflon tava, 14 liraya da granit görünümlü tavalar var. Kaliteli olanlar 1500 liraya kadar çıkıyor. Bütün markalar güvenli olduklarını iddia etseler de, tüketici teflon tavadan kanserojen olduğu iddiası ile kaçınırken, bu sefer üzeri granit efektli adı verilen granit desenli teflon tavaya yöneliyor. Türkiye’de yıllık 10 milyon tencere ve tava satışı varken, tüketiciye doğru bilgi veren bir etiketlemenin olmadığı görülüyor. ” dedi.

Ülkemizde granit ve seramik olarak adlandırılan tavalar arasında yine aliminyum üzeri kaplama olan ürünlerin de satıldığına dikkat çeken Sinan Vargı şunları söyledi; 

“Federasyonumuzun yaptığı tüketici eğitimlerinde, aileler en çok teflon, seramik, granit, titanyum, taş, çelik demir gibi tava çeşitlerinin güvenliğini sorguluyorlar. Piyasada kaliteli ürünler kadar teflon ve teflon üzeri granit kaplama yapan firmalar da var. Tava üzerinde basit bir etiket ile satışa sunulan ürünler, tüketiciye gerekli bilgileri vermiyor. Yurt dışındaki tencere – tava satışlarında üründe kullanılan metal ve kalınlığı, kaplama maddeleri ve ısı eşiği yani kaç dereceden sonra kanserojen etkileri çıkabilir türünden bilgiler var.

Ayrıca PTFE (Teflon), PFOA, APEO, kurşun, kadmium, alüminyum gibi özelliklerinin olup olmadığı da en ufak ayrıntısına kadar tüketiciye sunuluyor. Bizde ise tava üzerinde küçük bir etiket var ancak bu bilgiler yok. Sağlıksız kaplama tavaların çok küçük bir çizilmesi veya 200-300 derecenin üzerinde ısıtılması halinde PTFE-C8-PFOA gibi meme, prostat ve yumurtalık kanserlerine yol açan kimyasallar ortaya çıkıyor. Seramik tavaların kolay çizilmesi ve kullanım ömrünün az olması tüketiciyi bu kez de granit tavalara yöneltiyor. Granit-taş diye satın aldığı tavanın da yine kaplama olduğunu gören tüketicinin kaliteli sağlıklı tava yolculuğu çelik ve cam tavalara kadar uzuyor. Bu arada yüzlerce lira gereksiz harcama yapılıyor.”

Tüketici Dernekleri Federasyonu olarak düzgün bir etiketleme ve tüketiciye güven verecek standartlar oluşturulması için hem Türk Standartlar Enstitüsüne hem de Ticaret Bakanlığına başvuracaklarını söyleyen Vargı, “kanser yaptığı belirtilenden, taş görünümlü teflon tavalara kadar onlarca tava markasının tüketiciye yeterli bir kullanım etiketlemesi ile satılmadığını gördük. Bunun hem tüketici hem de toplum sağlığı açısından önemli olduğuna inanıyoruz. En kısa zamanda tüketiciye güven veren ürünler ve kullanım kılavuzu ve garanti belgesi gibi bir çok hakkın tüketiciye verilmesini istiyoruz” dedi.