TÜDKİYEB: Küçükbaş hayvancılığa özel bir parantez açtı Bakanımıza teşekkür ediyoruz

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Tarım Bakanı Pakdemirli'nin açıklanan eylem planında küçükbaş hayvancılığa özel bir parantez açtığını belirterek, "Sayın Bekir Pakdemirli’ye sektörüm adına teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

TÜDKİYEB: Küçükbaş hayvancılığa özel bir parantez açtı Bakanımıza teşekkür ediyoruz
banner282

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 3. Tarım Orman Şurasında alınan kararlar sonrasında Bakan Pakdemirli tarafından açıklanan eylem planlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Sayın Bakanımız tarafından açıklanan 38 eylem planı içerisinde küçükbaş hayvancılığa verilen özel önem sektörümüz için büyük mutluluk olmuştur. Ayrıca Sayın Bakanımızın üreticileri koruyup tüketicileri kollayacağım ifadeleri oldukça önemli ve manidardır." dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Tarım Orman Şurası sonrasında açıklanan eylem planlarına ilişkin birtakım değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Çelik, Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı eylem planlarına göre 2023 yılı sonuna kadar nüfus başına bir koyun olacak şekilde küçükbaş hayvan varlığının artırılması ve 2020 yılında halen 50 milyon civarında olan sayının 56 milyona çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek Merkez Birliği olarak bu hedefleri yakalamak için ülke genelinde var olan potansiyeli harekete geçireceklerini ifade etti. 

KIRMIZI ET ÜRETİMİNDE KÜÇÜKBAŞIN PAYI YÜZDE 20'YE ÇIKARILACAK 

Çelik, eylem planlarında küçükbaş hayvancılığın gelişimine ışık tutacak çok önemli ve değerli tespitlerin bulunduğuna dikkat çekerek, "Sayın Bakanımız kırmızı et tüketiminde küçükbaş hayvan etinin daha sağlıklı ve lezzetli olduğuna dikkat çekerek toplam kırmızı et üretimi içindeki yüzde 10 olan payın yüzde 20'ye çıkarılacağını söylemiştir. Bu da iki kat olmak üzere yüzde yüzlük bir artış anlamına gelmektedir.  Ayrıca Sayın Bakanımızın üreticileri koruyup tüketicileri kollayacağım ifadeleri oldukça önemli ve manidardır. Üretici ile tüketici menfaatlerinin ortak bir paydada gözetilecek olması konusundaki beyanlar hem sektörümüz için hem de vatandaşlarımız için memnuniyet verici olmuştur. Merkez Birliğimiz ve İl Birliklerimiz olarak yetiştiricilerimizin emeğinin karşılığını almaları yanında insanlarımızın da uygun fiyatlardan özellikle küçükbaş eti tüketmesi en büyük arzumuz ve önceliğimiz olacaktır." dedi.

EYLEM PLANINDA SÜRATLA YOL ALINMASI GEREKİYOR

Genel Başkan Çelik, eylem planlarının uygulamaya konularak süratle yol alınması gereğine işaret ederek, "Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız olmak üzere 3. Tarım Orman Şurası'ndan çıkan kararlar doğrultusunda ortaya konulan eylem planlarının gerçekleştirilmesinin takipçileri olacaklarına olan inancımız tamdır. Bizler de üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getirmenin çabasında olacağız. Gerek küçükbaş hayvan sayımızın belirlenen hedeflere ulaştırılması gerekse küçükbaş hayvan etinin insanlarımız tarafından daha çok tüketilmesi için hem Bakanlığımızın açıkladığı eylem planlarını hem de Merkez Birliğimizce daha detaylı olarak açıkladığımız eylem planları dahilinde hedeflerimize ulaşacağımız bilinci ve heyecanıyla yolumuza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Açıklanan eylem planında gıda tüketimlerine ilişkin olarak bilgi kirliliği için de önlemler alınacağına dikkat çeken Çelik, önümüzdeki dönemde oluşturulacak bir kurul tarafından bu konuların ele alınması için yasa değişikliği çalışmalarının devam ediyor olmasını da memnuniyetle karşıladığını ifade etti.  

15 YIL ÖNCE ESAMESİ BİLE OKUNMUYORDU 

Çelik, değerlendirmesinin sonunda, küçükbaş hayvancılığın hak ettiği yere gelmesinde çok büyük mesafeler kaydedildiğine vurgu yaparak, "Son 15 yıl öncesine kadar esamesi bile okunmayan, sahipsiz, kimsesiz kalan sektörümüz bugün itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sahiplenilmiş ve hak ettiği yere emin adımlarla yürümektedir. Sayın Bakanımızın açıkladığı eylem planlarında da küçükbaş hayvancılığa özel parantez açılarak hedeflerin ortaya konulması ve eyleme dönüştürülmesi sektörümüzü daha güzel bir geleceğe taşıyacaktır. Ülkemiz hayvancılığı adına hayırlı olması temennilerimle Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye sektörüm adına teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2020, 00:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Doğan
Mehmet Doğan - 2 yıl Önce

Şu bakana yagciiligi bırakın .ben koyuncuyum.olan biten bişey yok.bakaninda sizinde beyanatlar ini okuyorum.hic bişey yok.soyle olduda böyle oldu.olacak.birakin hikaye okumayı.bende koyuncuyum.bitiyoruz.busene mallarınız çiçek oldu.elliden fazla ölüm oldu.kuzuda alamadık .doğanlarda yasarmi ölürmu.ben mal satamazsam seneye kışın yemini samanini çoban masrafını neyle karsilayacagim.mali satip şehre gideceğim başka çarem yok.gelin birkere ye mahsuus su hali hazırda yüz ile ucyuz arası mali olanlara otuzbin hibe verin .yem. Saman slaj alalım .kar etmesekde ayakta kalalım.parada vermeyin yem silaj saman al ver bize .sigortamizi yatır. yolumuzu yap suyumuz elektrik sorunlarımızı gider .insan gibi uasayamazsam yapıp ettiğim para etmezse bu bokun sidigin içinde niye debeleneyim..meralar işgal ediliyor.hazine arazileri tapu harici araziler son hızla işgal ediliyor.sikayet ediyoruz.degisen bişey yok.bu arazilari bize ver bir kereye mahsus mera bitkileri tohumu yem bitkisi tohumu ver ekelim bicelim malimiza yedirelim.zaten verim artıp kar edince bı dahaki yıllarda biz ekeriz..valahi anlatacak çok şey var .konuşacak biyer yok.gidisat iyi değil.bu gidişle seksen milyon koyun keçi olacagina anca sekiz milyon kalır.

PİŞMİŞ KELLEYE BAK!!
PİŞMİŞ KELLEYE BAK!! - 2 yıl Önce

Ulan böyle yeşillik başkanlar olduğu sürece bu küçük büyük baş hayvanların başına bişey gelmez... yaşşa lan başkan en büyük başkan kelle başkan yağla başkan yağlı yağlı...

Onur Oz
Onur Oz - 2 yıl Önce

Kuru Teşekkür yetmez öyle madem yalıyorsun tam yala

Gazeteci
Gazeteci - 2 yıl Önce

Seçim yaklaştığı için başkan habire yalakalık peşinde.. Ha. Ha. Hah.

Başkent gaz
Başkent gaz - 2 yıl Önce

Depremzedelere bağış yapmayıpta Kızılay aracılığıyla ensar vakfına oradan Amerika'da inşaat halindeki vakfa milyonlarca doları gönderen başkentgazın sahibinin ve yardımcı olan ların kan gurupları test edilsin,,

Niyazi
Niyazi - 2 yıl Önce

Güzel sakso çekmiş pakdemirli hemen bakan yardımcısı yapmalı arkadaşlar bu birkiklerin üreticilere bir faydası yok hatta zararı var aidat alıyorlar devletden gelen ödenek hibe teşvik vsss gibi ballı lokmaları yandaşlarıyla yutuyorlar

Nail  çakın
Nail çakın - 2 yıl Önce

Küçük baş hayvanların yem fiyatları düşük kredisi sıfır faizli vadesi uzun olmasını istiyoruz

Özel haber
Özel haber - 2 yıl Önce

Ücretli haber yapmaya mı başladınız?