Tarım uydudan takip edilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan mutabakatla, Türkiye’nin ilk yüksek çözünürlüklü mikro uydusu Lagari'nin sağladığı görüntüler, Tarım Bakanlığı tarafından tarım uygulamaları için kullanılacak.

Tarım uydudan takip edilecek
banner200
banner217

STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'dan yapılan açıklamada, yerli uydu teknolojilerinin kamu ihtiyaçlarına yönelik kullanılması hususunda STM ile Tarım ve Orman Bakanlığı protokol imzaladığı bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Özkan Kayacan ve STM Genel Müdürü Murat İkinci'nin imzaladığı protokol kapsamında, Türkiye'nin ilk yüksek çözünürlüklü mikro uydusu Lagari'nin sağladığı görüntüler, Bakanlık tarafından tarım uygulamaları için kullanılacak.

Savunma sanayisinin yetkinliklerinin sivil kamu ihtiyaçları doğrultusunda kullanımı hususunda önemli bir adım teşkil eden protokolle, tarım uygulamalarında savunma teknolojilerinden faydalanılacak. 2020'de fırlatılacak Lagari vasıtasıyla kamu kurumlarının optik görüntü ihtiyaçlarının karşılanması planlanıyor.

STM Genel Müdürü İkinci, imza töreninde, STM'nin ülkede daha önce örneği olmayan alanlarda teknoloji geliştirmeye yoğunlaştığını belirterek, "Ağırlıklı olarak öz kaynaklarımızla yerli bir ürün olarak geliştirdiğimiz Lagari, pek çok farklı alandaki ihtiyaç için maliyet etkin ve yüksek performanslı bir çözüm sunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

   

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hırsızlığa Durun
Hırsızlığa Durun - 1 yıl Önce

Keşke yaptığınız bu takip sistemini kamu araçlarına da gps koysanız da hizmet araçlarını kendi şahsi arabası(Cuma namazına kurum aracıyla gitmek, evine götürmek, kendini hava limanına bıraktırma) gibi kullanan, gitmedikleri görevlere hem kendi adını hemde yandaş çalışanın adını yazdırıp devletten çalan il/ilçe tarım müdürlerin takibi yapılsa...

Dadas25
Dadas25 - 1 yıl Önce

Her kuşun etini yediniz, kaldı leylekk. Önce bi verimlilik üzerine çalışın. Sahaya inin! Uzaktan havadan takiple olmaz bu iş .

Atila Argun
Atila Argun - 1 yıl Önce

Once her çiftçiye ve herkese uydudan hirsizligin önlenmesi icin malini mulkunu gece gunduz guvenlik acisindan takip ve kontrol etme olanagi sağlanmalı. Boyle bir proje gerceklestirilmeli ve halka sunulmali.

Odas
Odas - 1 yıl Önce

Tarlada ekin mi var takip edilsin. Tarlaya ne ekersen zarar onun takibinimi yapacaklar acınacak haldeyiz tarımda

Hırsızlığa durun doğru demişsin
Hırsızlığa durun doğru demişsin - 1 yıl Önce

Ama onlargoreve giderek çok çalışıyor. Göreve giden ve oturan personel var. Kim mudure daha çok samimi olursa o göreve gider, Çok çalışkan olur, gözdeler var hep onlar gibisi yoktur

banner151

banner251