Tarım Bakanı Pakdemirli: 3 yıllık tarım orman karnesini paylaştı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kendi dönemi olan son 3 yılda tarım ve orman sektörünün "büyüdüğüne" dikkat çeken bir video paylaştı. Pakdemirli’nin bakanlığa başladığı tarihin referans alındığı video da, 2018 yılında yüzde 2,1, 2019 yılında yüzde 3,7, 2020 yılında yüzde 4,8 büyüyen sektör, bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 7,5 oranında büyüme gösterdiği paylaşıldı.

Tarım Bakanı Pakdemirli: 3 yıllık tarım orman karnesini paylaştı
banner200

Bakan Pakdemirli'nin Twiter paylaşımında şu bilgilere yer verildi: "Tarım ve orman sektörü son 3 yıldır kesintisiz büyüdü. 2018 yılında yüzde 2,1, 2019 yılında yüzde 3,7, 2020 yılında yüzde 4,8 büyüyen sektör, bu yılın ilk çeyreğinde de yüzde 7,5 oranında büyüme gösterdi. Türkiye, tarımsal hasıla bakımında Avrupa'da birinci, dünyada ilk on arasında yer alıyor. Bitkisel üretim miktarı Cumhuriyet tarihinin rekoru kırarak, 2020 yılında 126 milyon tona ulaştı.

BÜYÜKBAŞ HAYVAN SAYISI 18,2 MİLYON BAŞA YÜKSELDİ

Büyükbaş hayvan sayısında Cumhuriyet tarihinde en yüksek sayıya ulaşıl. 2017 yılında 16,1 milyon olan büyükbaş hayvan sayısı 2020'de 18,2 milyon başa yükseldi. Küçükbaş hayvan sayısında ise Avrupa'da birinci sıraya ulaşıldı. 2017 yılında 44,3 milyon olan küçükbaş hayvan sayısı 2020 yılında 54,1 milyona çıktı. Kanatlı hayvan sayısı yüzde 11 oranında artarak 348 milyon adetten 386 milyon adete yükseldi.

Su ürünleri üretim miktarı yüzde 52,5 artışla 276 bin tondan 421 bin tona çıktı. Su ürünleri ihracat hedefine 2019 yılında ulaşılırken 2023 yılı hedefi 2 milyar dolar olarak belirlendi.

TARIMSAL İHRACAT 20,7 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Tarım ve gıda ürünleri ihracatı son 3 yılda 18,6 milyar dolardan 20,7 milyar dolara ulaştı.

Çin Halk Cumhuriyetine ilk defa süt ve süt ürünleri ile kanatlı ve kanatlı ürünleri ihracatı başladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle birlikte tarımsal destekler 24 milyar liraya yükseldi. Bakanlığın 2021 yılı toplam bütçesinin yüzde 46'sı tarımsal desteklere ayrıldı.

Kırsal kalkınma projeleri kapsamında 35 bin projeye 3,6 milyar lira destek, 104 bin kişiye istihdam imkânı sağlandı.

2,2 MİLYON DEKAR ARAZİ TARIMSAL ÜRETİME KAZANDIRILDI

Korunan büyük ova sayısı 429'a ulaşırken, 2,2 milyon dekar arazi tarımsal üretime kazandırıldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin alım fiyatları hasat öncesi açıklanmaya başlandı. TMO, kayısı ve incir alımına da başladı.

Gıda denetimlerine hız verildi. 2017 yılında 1 milyon olan gıda denetim sayısı 2020'de 1,4 milyona çıktı. Gıdada taklit ve tağşişe geçit verilmedi.

1,2 MİLYAR FİDAN TOPRAKLA BULUŞTULDU

Türkiye ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa'da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldi. Son üç yılda 1,2 milyar fidan toprakla buluşturuldu. Geleceğe Nefes kapsamında bir saatte 13 milyon fidan dikerek en fazla fidan dikme rekoru kırıldı.

ORMAN YANGINLARINDA İLK DEFA İHA KULLANILMAYA BAŞLANDI

Yangınlarla mücadelede ilk defa İHA kullanmaya başlanılırken, yangına ilk müdahale süresi 12 dakikaya düşürüldü.

1,56 MİLYON HEKTAR ALANDA TOPLUŞATIRMA YAPILDI

Su ve toplulaştırma yatırımları kapsamında 1000 tesis tamamlandı. 1,56 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışması tamamlandı.

2021 yılı "Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı" ilan edildi. 1'inci Su Şurası çalışmaları başlatıldı.

Meteorolojik olaylar erken uyarı sistemleriyle çiftçilere ulaştırılmaya başlandı.

Biyolojik çeşitliliği korumak için doğal ve kültürel değerlere sahip korunan alanlar artırıldı.

GIDANI KORU KAMPANYASI İLE 664 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANDI

Hayata geçirilen 'Gıdanı Koru' kampanyası kapsamında yılda 664 milyon lira tasarruf sağlandı.

Coğrafi işaretli tarım ve gıda ürün sayısı yüzde 70 artışla 635'e çıkarıldı. 4 ürüne daha tescil alarak AB tescilli ürün sayısı 7'ye yükseltildi.

Sektörün geleceğine ışık tutacak olan 3. Tarım Orman Şûra'sı 15 yıl aradan sonra hayata geçirildi."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2021, 01:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Ya biz salakiz yabu yalancının önde gideni kafa buluyor desem olabilir çünkü kendisi Hollanda tarım bakanı

Kutsal amhim
Kutsal amhim @Ali dag - 2 ay Önce

TÜİK te 100 de 14 enflasyon var dedi .işte bunlar böyle reiside marabasida ama dindarlar

Hasan bal
Hasan bal - 2 ay Önce

Sayın bakanım ne büyüdü ? 3. dahıl ithalet ihalesini yaptınız ( yurtdışından buğday, arpa..vb. ürün) et ithal, peynir ithal, nasıl büyütük bir köylü olarak bana da anlat anlayayım. Kağıt üzerinde yapıyorsunuz bunu sırf koltuk koruma dertine gidiyorsunuz RET yanıltarak. Yeter artık bu kadar gerçek dısı bilgi paylaşman. Halkı RTE iyice uzaklaştırdın hatta ve hatta düşman ettiniz bırak oyun oynamayı artık. Sizden memnun olan parayı dağıttıği üçbeş medya maymunu ile altı büyük tüccar sizler bunları elde ederek iyi yanıltıyorsunuz RET'ı yetti artık vatanı seviyorsanız orada bir saniye oturmanız bu güzel ülkem icin haram. Neden mi siz değilmisiniz RTE ' a yakın ülke ve millet için çalışan bürokratları görevden alan. Siz değilmisiniz devletin açık açık parasını çalan hırsızı koruyan. Siz değilmisiniz devletin elmalzemesini çalanı koruyan. Siz değilmisiniz fetö cüleri bürokrat olarak atayan. Sayın bakanım yeter artık siz RECEP TAYYİP ETDOĞAN' a ÇOK ÇOK ÇOK... ZARAR VERİYORSUN VE YANILTIYORSUN. Bu yaptıkların kanıma dokunuyor. Sen bizim kadar REİS i düşunşen orada yarım saniye oturmazsın. Yazık Allah cezanı verecek bu yanıltmalarından dolayı. Orada yarım saniye oturmanız VATANA, MİLLETE VE ISRARLA O TEMİZ KALPLİ CUMHURBAŞKANIMA ZARAR ZARAR ZARAR.....

Topuz
Topuz - 2 ay Önce

Sayın BAKAN bu anlattıklarınız siz inanıyormusunuz? Büroklarınız sizi, siz cumhurbaskanını kandırıyorsunuz.
Ancak tarım sektörü kanmıyor. Gerçekten az da olsa vatan sevginiz varsa
AVANENİZ İLE BİRLİKTE HEMEN İSTİFA EDİN.

Geveze
Geveze - 2 ay Önce

At at kalede gariban ciftci var

Sadık yaşar
Sadık yaşar - 2 ay Önce

Seni bu ülkenin milli üreticileri ve tarım ile uğraşan bütün kesimleri bulunmuş olduğun bu makamda bir saniye bile görmek istemiyor sen şu vermiş olduğunuz bilgiler ile insanların aklıyla alay ediyorsun çok yazık bulunmuş olduğun ve seni guvenibde makama çok yazık

Aa
Aa - 2 ay Önce

Allah'ın adaleti az kaldı, tecelli edecek.

gerçekler
gerçekler - 2 ay Önce

Sen hayal görmeye devam et sayın bakan bir yakınımın üzerinde 250 adet büyükbaş görünüyor sistemde ama gerçekte 50 adet buzağı inek dahil malı var bankalardan kredi kullanabilmek için kimse üzerinden sildirmiyor malını. Sen 18 milyon diyorsun ya bence 15 milyon civarıdır Tükiye'deki büyükbaş belki o kadarda yok

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Tarım ekonomisi uçuşa geçti. ,,! Ciftci borç denizinde yüzüyor. Sen neyin büyümesinden bahsediyorsun. O formulden bizde istiyoruz


banner151

banner251