Oda ve birliklerde artık 20 yıl başkanlık yapamayacaklar! Külliye'de yeni kanun çalışması

Oda ve birliklerin seçimleriyle ilgili Külliye'de önemli bir kanun hazırlığı çalışmasının yapıldığı ortaya çıktı. Söz konusu kanun maddesi yürürlüğe girerse oda ve birliklerde seçim iki dönemle sınırlandırılacak. Artık kimse uzun yıllar oda ve birliklerde başkanlık yapamayacak. Külliye'de üzerinde çalışılan söz konusu kanun hazırlığı, 17 yıldır TZOB Başkanlığı yapan Şemsi Bayraktar'ı da yakından ilgilendiriyor.

Oda ve birliklerde artık 20 yıl başkanlık yapamayacaklar! Külliye'de yeni kanun çalışması
banner282

Gazeteci ve yazar Fehmi Çalmuk, Külliye’de oda ve birliklerle yönelik yeni bir kanun hazırlığı yapıldığını belirterek, oda ve birlik başkanlarının artık 20 yıl başkanlık yapamayacaklarını belirtti. 

Esnafhabertv.com’da ‘Hesap günü: 2023+TOBB+AYM+SORULAR…’ başlıklı bir yazı kaleme alan usta gazeteci Fehmi Çalmuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan iki dönem seçilebilirken, birlik, oda, konfederasyon başkanlarının 20 yıldır aynı görevde kaldıklarına dikkat çekerek, Külliye’de üzerinde çalışılan kanun hazırlığına göre söz konusu başkanların görev süresinin iki dönemle sınırlandırılacağını kaydetti. 

KÜLLİYE'YEDE ODA VE BİRLİKLERLE İLGİLİ YENİ BİR KANUN HAZIRLIĞI YAPILIYOR

Bu kuruluşların başında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Birliği, Türk Tabibler Birliğinin bulunduğunun altını çizen Çalmuk, “Hedeflenen bu konuda bir kanun hazırlığı… Külliye’de seçim kanunu ile birlikte odalar ve birliklere yönelik yeni bir kanun hazırlığı yapılıyor” dedi. 

BU SEFER ANAYASA MAHKEMESİNDEN GERİ DÖNMEYECEK GÖRÜŞÜ HAKİM 

Külliye’de üzerinde çalışılan kanun maddesi hazırlığının hareket noktasının ise 2013 yılında söz konusu oda ve birlik başkanlarına sınırsız seçilebilme hakkının önünü açan Anayasa Mahkemesi’nin kararına o dönem karşı oy kullanan ve halen Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Zühtü Arslan ile mahkeme üyesi Nuri Necipoğlu’nun karşı oy yazısı olduğunu kaydeden Çalmuk, TBMM’de yapılacak bu kanun düzenlemesinin Zühtü Arslan’ın başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi tarafından iptal yoluna başvurulmayacağı görüşünün hakim olduğunu bildirdi. 

SEÇİLMİŞ KRALLAR OLUŞUR DİYE KARŞI ÇIKMIŞTI 

Çalmuk, 2013 yılında oda ve birlik başkanlarına sınırsız seçilebilme hakkının önünü açan Anayasa Mahkemesinin kararına karşı oy kullanan halen Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Zühtü Arslan ile mahkeme üyesi Nuri Necipoğlu’nun mevcut karara ‘Seçilmiş Krallar’ oluşur gerekçesiyle karşı çıktıklarını hatırlattı. 

KÜLLİYE'NİN ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞI YENİN KANUN HAZIRLIĞI TZOB'DA 17 YILDIR BAŞKANLIK YAPAN BAYRAKTAR'I DA YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR 

Usta gazeteci Fehmi Çalmuk’un gündeme getirdiği oda ve birlik başkanlarının seçimleriyle ilgili Külliye’de üzerinde çalışılan kanun hazırlığı Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar’ı da yakından ilgilendiriyor.

GEÇMİŞ DÖNEMLERİ DE KAPSAYACAK 

Alınan bilgilere göre söz konusu oda ve birlik başkanlarının seçimlerini iki dönemle sınırlandırılacak olan yeni düzenleme geçmiş dönemleri de kapsayacağı kaydediliyor. 

BAYRAKTAR 5'İNCİ KEZ SEÇİLDİ 

Şemsi Bayraktar, 2003 yılından buyana TZOB Başkanlığını yaparken, 2019 yılında yapılan 27’nci genel kurulda 5’inci kez aday olmuştu. TZOB’un antidemokratik seçim sisteminden dolayı genel kurullarda kimse Bayraktar’ın karşısına aday olamazken, Bayraktar’ı seçen üst kurul delegelerinin de birlik seçimlerinin dışında özel olarak yapılan bir seçimle belirlenmesi dikkat çekiyor. 

BAYRAKTAR'DA OLAN YETKİ BAKAN DA YOK! 

Burada da devreye Ziraat Odaları ve Ziraat Odaları Birliği Kanununun 18. Maddesinin 7’nci bendi’ devreye giriyor. Hiçbir meslek kuruluşunda, birlik ve odada olmayan bu yetkiye göre, Merkez birliği, birlik talimatına uymadığı gerekçesiyle hiçbir hukuki kararı beklemeden istediği odaların seçimle gelen meclislerini görevden alarak kayyum atayabiliyor. İşte bu kanun maddesi TZOB seçimlerinde önemli bir baskı unsuru olurken, Bayraktar'ın elini de kuvvetlendiriyor.  

USTA GAZETECİ FEHMİ ÇALMUK'UN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN... 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 15:40
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Şemsi Bayraktarın başında bulunduğu ziraat odaları alın teri dökmeden bir kağıd vererek çiftçiden inanılmaz paralar topluyorlar Bakan ne olmuş Şemsi bayraktardaki yetki Cumhurbaşkanında yok sınırsız seçilme bol para oh ne güzel hayat bir işe yaradıkları yok çok güzel bir saltanat iki dönem engeli çözüm değil mevcut başkan kendisi iki dönem seçilir aileden başka biri iki dönem yine aynı saltanatı devam ederler biz çiftçilere yazık istemiyorum ziraat odasını bugün kadar verdiğim parayıda geri istiyorum Allah için bana ne yapmışlar sümürmekten başka

Şenol
Şenol - 2 yıl Önce

Şemsi beyin döneminde Türk ciftcisi bakan beyin de söylediği gibi, her şeyde dünya birincisiyiz, onun için Şemsi bey hükümete söyleyecek bir kelam etmemisdir, ölene kadar başkan kalmalı, vefat edince yerine bir yakını başkan olmalıdır. Allah uzun ömür versin. Çiftçi denen varlık bitene kadar devam etsin.

Adil Düzen
Adil Düzen - 2 yıl Önce

Önce Tarım ve Orman bakanlığındaki paralel yapı temizlenmelidir. fetönün üzerine gidecek bir bakan lazım bize. Pakdemirli bakanda bu dirayeti göremiyorum. Fetö zihniyeti tamamen bitmeden bakanlıkta ayaklar baş olmaya devam eder. Tarım Bakanlığında her işi başarabilecek kadro var. Cumhur ittifakına düşman, sendikal ayrımcılık yapan kadrolarla bundan fazlası zor.

Hurmalar
Hurmalar @Adil Düzen - 2 yıl Önce

MHP düşmanları bakanlığı ele geçirmişler. ne güzel yönetiyorlar. sahi aklıma geldi. MHP ittifak ortağı değilmi? Ortak ise neden böyle oluyor? aklımda deli sorular

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 2 yıl Önce

Ziraat oda başkanları üniversite mezunu Gıda, Ziraat mühendisi, veteriner kökenli olmalı ve bilfiil Tarımın içinden olan kişilerden seçilmelidir. En fazla iki dönem başkanlık yapmalıdır.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Çocuktuk şemsi başkan Genç olduk ortayastayiz halen orda seciliyoruz diyorlar sistem onların seçim kaybetmesine izin vermiyor başarılı olsalar amenna haklarını savunamadiginiz insanlar hak sahibi oldular sizden verin dediklerinde ögün mahser mahşerde haberiniz olsun unutmayın ki 6.7milyon insanı temsil ediyorsunuz herbiri bir namaz sevabı istese var sen hesapla gerisini

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Sayın cumhurbaşkanım Eliniz deymişken tarım bakanınına yanınıza alıp bi gitseniz artık

Reis Yalnız a yanıt
Reis Yalnız a yanıt @Ciftci - 2 yıl Önce

Korkma, giderse gitsin. Neden korkuyorsun? Bunlar hiçbir şeyden korkmuyor. Sen neden korkuyorsun?

Reis Yalnız
Reis Yalnız @Ciftci - 2 yıl Önce

Tarım bakanı gitmezse korkarım 2023 de Reis gider.

Ali AKÇAY
Ali AKÇAY - 2 yıl Önce

Keske birliklerin hepsi kapatılsa. Ureticinin kanını emmekten başka ne faydaları varki.
Özellikle ziraat odalari, sulama birlikleri, damızlık sığır yetiştiricileri birliği.
Artık üreticinin emilecek kanı kalmadı. Ulkemizdeki bu birliklerin başındakiler sadece kendileri zengin oldular. Hangi üreticiye kayda deger bir fayda sağladılar.

Osman Tire
Osman Tire - 2 yıl Önce

samimi olarak söylüyorum iktidarın bu kararını şiddetle destekliyorum ancak bu tasarıda kooparatiflerinde yer alması elzemdir bunlarida kapsaması halinde büyük bir sorun giderilecektir emeği geçen herkeseteşekkür ederim