Genç çiftçi yolsuzluğunun üstü örtülüyor mu? 

Genç çiftçi projesindeki büyük yolsuzlukla ilgili olarak aylardır somut bir adım atılmadı. Büyük yolsuzluğun siyasi ve bürokrasi ayağına bugüne kadar dokunulmazken, sadece yeni siyasi oluşumun içinde yer alan eski AK Parti Ardahan milletvekili Saffet Kaya’nın, aylar sonra soruşturma kapsamında ifadeye çağrılması dikkat çekti.  

Genç çiftçi yolsuzluğunun üstü örtülüyor mu? 
banner200

SADETTİN İNAN 

Genç çiftçi projesindeki milyonluk vurgunun üstü örtülüyor mu? Genç Çiftçi Projesindeki büyük vurgunun siyasi ve bürokrasi ayağına dokunulmazken, yeni siyasi oluşumun içinde yer alan eski AK Parti Ardahan milletvekili Saffet Kaya’nın aylar sonra bu olaydan dolayı ifadeye çağrıldığı ortaya çıktı. Ancak büyük vurgunla ilgili soruşturmanın sadece Saffet Kaya ile sınırla kalması dikkat çekti.   

VİCDANLARI YARALIYOR

Genç Çiftçi Projesindeki büyük vurgunla ilgili olarak aylardır sürdürülen incelemelere rağmen yolsuzluğun siyasi ve bürokrasi ayağıyla ilgili somut bir gelişme olmaması vicdanları yaralıyor. 

BİNLERCE KULAK KÜPESİ YAKALANMIŞTI 

Kırsalda tarımsal üretimi teşvik etmek amacıyla hükümet tarafından 2016 yılından başlatılan ve üç yıllık uygulanan genç çiftçi projesinde, büyük bir vurgun yapıldığı ortaya çıkmıştı. Büyük vurgunda Ardahan Göle Jandarma Komutanlığı’nın geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı bir operasyonda Ankara merkezli bir firmaya ait kamyonda başka ile ait binlerce kulak küpesi yakalanmıştı. Yakalanan kulak küpeleri genç çiftçi projesinde büyük yolsuzluğu belgelemişti. 

ÇİFTÇİYE ŞARTNAMEYE UYMAYAN HAYVANLAR DAĞITILARAK BÜYÜK VURGUN YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI 

30 bin TL hibe karşılığında çiftçiye şartnameye uymayan damızlık vasfı bulunmayan hayvanlar dağıtıldığı ortaya çıkarken, firma yetkililerinin bu yolla büyük haksız kazançlar elde ettikleri tespit edilmişti. Hayvan tedarik işi ise söz konusu firmaya TİGEM’in görevden alınan eski genel müdürü İsmail Şanlı döneminde ihalesiz bir şekilde verilmişti. 

ŞARTNAMEYE UYMAYAN HAYVANLAR ÇİFTÇİYE TEHDİTLE DAĞITILMIŞTI 

Şartnameye aykırı hayvanlar çiftçiye tehdit edilerek dağıtılırken, bu konuda dağıtım işini yürüten Tarım Reformu Genel Müdürlüğündeki yetkililerle firma temsilcileri arasında ciddi şaibeli bağlantılar gündeme gelmişti. 

SİYASİ VE BÜROKRASİ AYAĞINA DOKUNULMADI!

Sektör temsilcileri, genç çiftçi projesinin hayvancılık ayağında yaşanan büyük vurgunun siyasi ve bürokrasi bağlantıları olmadan firma tarafından tek başına yapılamayacağına vurgu yaparken, yürütülen operasyonda ise sadece firma yetkilileri tutuklanırken siyasi ve bürokrasi ayağında bugüne kadar hiçbir soruşturmanın açılmaması dikkat çekiyor.

SAFFET KAYA İLE SINIRLI KALDI!

Ancak yeni siyasi oluşum içinde yer alan eski AK Parti Milletvekili Saffet Kaya hakkında konuyla ilgili olarak bir soruşturma dosyası ortaya çıkarken, soruşturma dosyasında Saffet Kaya’nın firma yetkilileri ile yaptığı telefon görüşmesi listelendi. Kaya’nın firma yetkilileri ile yaptığı telefon görüşmesine ait tutanak 28 Aralık 2018’de tutulurken, Kaya’nın bu tutanaktan 9 ay sonra Ardahan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrılması dikkat çekti. Saffet Kaya’nın yanında başka siyasi bir ismin bulunmaması anlamlı bulundu.  

BÜYÜK VURGUNUN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR MU?

Genç çiftçi projesindeki büyük vurgunla ilgili olarak soruşturmanın sadece Saffet Kaya ile sınırlı tutulması da manidar bulunuyor. Tutuklanan firma yetkililerinin birçoğu tutuksuz yargılanmak için tahliye edilirken, büyük vurgunda TİGEM ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ayağında ise hiçbir soruşturmanın açılmaması ‘Büyük Vurgunun üstü örtülüyor mu?’ sorusunu gündeme getirdi. 

HAYVANLAR FİRMADAN İHALESİZ ALINMIŞTI 

Bilindiği üzere büyük vurgunda adı geçen firmaya, hayvan tedarik işi TİGEM tarafından şaibeli bir şekilde verilmişti. Bu konuda yapılan ihale iptal edilerek, hayvanlar söz konusu firmadan daha yüksek fiyattan doğrudan alım yöntemiyle alınmıştı. 

ŞAİBELİ ALIMA RAĞMEN SORUŞTURMA AÇILMADI 

Bütün bu şaibeli işlemlere rağmen TİGEM eski yönetimi hakkında bir soruşturmanın açılmaması dikkat çekiyor. Genç çiftçi projesinin 2016 ve 2017 dönemine ait soruşturma kapsamında TİGEM’de alt düzey yöneticilere maaş kesme cezası verilirken, 2018 yılına ait büyük vurgunda hiçbir yetkili hakkında soruşturma dahi açılmaması anlamlı bulunuyor.  

SORUŞTURMA AÇILMASI BEKLENİRKEN ÖDÜLLENDİRİLDİLER 

Genç çiftçi projesine yönelik büyük vurgunla ilgili şok iddialar ortada dururken, TİGEM eski yönetiminin Tarım ve Orman Bakanlığında danışmanlık ve TİGEM'de müşavirlik kadrosuna getirilmek istindiği ancak gelen tepkiler üzerine TİGEM yönetim kurulunun bu karardan geri adım atmak zorunda kaldığı kaydediliyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 13:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

SADETTİN BEY’E SON 10-15 YILDIR AYYUKA ÇIKAN BU HIRSIZLIK YOLSUZLUK AHLAKSIZLIK DÜZENİNDEN BİZLERİ HABERDAR ETTİĞİ İÇİN MÜTEŞEKKİRİZ... BU MALI GÖTÜRME, ÇAPUL, TALAN, HIRSIZLIK FAALİYETLERİ ELBETTEKİ SADECE TARIM SEKTÖRÜNDE DEĞİL... GARANTİ ÖDEMELİ ŞEHİR HASTANELERİ, PARALI OTOYOL VE KÖPRÜLER, SAVUNMA SANAYİ, ENERJİ SEKTÖRÜ İŞLERİ VS VS... AYRICA HÜKÜMETİ̇N KANKASI PATRONLARA SAĞLANAN VERGİ CEZASI AFLARI MUAFİYETLERİ... MEMLEKETTE HAK YEMEK BU HALE GELMİŞ... ALTTA KALANIN CANI ÇIKALI ÇOOOK OLDU...
Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin! Allah mutlaka cezanızı verecektir... BU MİLLET ARKANIZDAN BİR FATİHA DAHİ OKUMAZ, BUNU UNUTMAYIN..

ZİRAATÇI
ZİRAATÇI - 2 yıl Önce

TİGEM'in eski yönetiminde yer alan şahıslar, bu işten birşey çıkmaz diyip geziyorlar. Yönetim kurulu üyesi ve genel müdür yardımcısı olan adam da özelleştirme idaresine görevlendirilmiş. adam birgün dahi işe gelmiyor. peşini bırakmayın sadettin bey. yoksa üstünü kapatacaklar. üzeyir bu da yetmiyor gibi özelleştirmeye gönderilmiş.

KÜPE
KÜPE - 2 yıl Önce

Van'dan Ardahan'a hayvan küpesi gidiyorsa Van'daki il müdürünün haberinin olmaması mümkün mü???

Milli tarımcı
Milli tarımcı - 2 yıl Önce

Bu ülkenin paraları ne yazikki böyle saçma sapan projelerle peşkeş çekildi üç beş kişiyi zengin etmek adına , içinde bulunduğumuz bu sektörün içine ettiler tüyü bitmemiş yetimin hakkını yediler doymak bilmediler hala devam ediyorlar bu serefsizligi adiliği Allah Bin belanızı versin Allah o haksız halde kazandığınız paraları sizlere harcamayı nasib etmesin bu ülkenin üreticisi kan ağlıyor ürettiği para etmiyor üretmek için lazım olan bütün girdi maliyetleri yüzde yüzlere varan zamlarla adeta çamura saplanmış ceylan gibi çırpınıyor tarım kredi kooperatiflerin bankaların acımassızca faizli paraları ile tek derdimiz üretmek ve ayakta kalabilmek , ama gel gör ki öbür tarafta bizlere vekil olsun diye mejlise gönderdiğimiz insanlar neler yapıyorlar nelerle uğraşıyorlar yüce Allah'ım gözünüze doyursun

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

2018 de disardan daire baskanlari getirdiler. Tigem in oz evlatları kizaga çekildi. Kalanlar ise bu islerde neyi var yada siyasi gucu ne bakilmali. Malesef bakanlik teftis kurulu baskanida gorevden alinmis bu isle bagi oldugu dedikodusu var. O donem atananlarin hepsi temizlenmeli ustu ortulmemeli. Birileride kendire sığınmamali

İsmail kaya
İsmail kaya - 2 yıl Önce

Vadandas Allah belanızı versin deyip gecmek kelimesini sıkça kullanır hale geldi.felsefe derki toplumun en ahlaksız kesimi siyasetçilerden çıkar demokraside halk bunlardan hesap sormassa Allahın yapacağı birşey yoktur.

Adalet isteyen
Adalet isteyen - 2 yıl Önce

HİÇ BİRZAMAN KİMSENİN AHINI ALMAYIN ALLAH ÖYLE BİRYERDEN ÇIKARİRKİ DONUP KALIRSINIZ VE KİMİN AHINI ALDIM DİYE MAHŞERE KADAR IZDIRAP İÇİNDE YAŞATSINIZ AHIMI ALDIN ALLAHA HAVALE EDİYORUM YSLAN YANLIŞ BİLMEDEN HABER YAPTIĞIN İÇİN RUZİ MAHŞER MAHŞER MAHŞER HESABI OLSUN.TABİ BİRAZCIK ALLAHI BİLİYORSANIZ BİRAZ KALBİNİZ VARSA.

Hasan yılmaz
Hasan yılmaz - 2 yıl Önce

Bu yolsuzluk ne ki 14 sene tarımsal kalkınma kooperatiflerine verilen hayvanlarda aynı damızlık niteliği olmayan hayvanlardı adrese teslim şartnsme hazırladılR 5 firmanın arasında yıllarca ihale ettiler genel müdrlerin gelirlerine bakın yaşam sıtandartlarına bakın herşey ortada
Tek henel müdürü maaşıyla ankarada yaşayacaksın 2 çocuğu bilkentte ücretli okudacaksın aklı alan varmı bu hesap nasıl bir hesap alllah belasını versin devletten maaş alıp millrtin malına gözdikenlerin.


banner151

banner251